Zlikwidują 200 barier architektonicznych. Za milion złotych

Zlikwidują bariery architektoniczne
Zlikwidują bariery architektoniczne
TVN24
TVN24Zlikwidują bariery architektoniczne

Wysokie krawężniki i nierówne chodniki mają zniknąć. Do końca roku w Warszawie zostanie usuniętych 200 barier architektonicznych - zapowiedział Ratusz. Rada Warszawy przeznaczyła na ten cel 1 mln zł.

Przebudowa ma ułatwić poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym, starszym, rowerzystom i rodzicom z dziećmi w wózkach. Prace będą polegać głównie na obniżeniu krawężników przy przejściach dla pieszych, wyrównaniu powierzchni chodników.

Przy przejściach dla pieszych zostaną też położone specjalne płytki z wypustkami, które ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym i niewidomym.

Milion na likwidację barier

Listę 1100 punktów do przebudowy wybrało Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowych Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z twórcami Warszawskiej Mapy Barier, Zarządem Dróg Miejskich i dzielnicami.

W tym roku zostanie zmodyfikowanych 200 pierwszych punktów. Najwięcej, 33, na Białołęce i 28 na Mokotowie. W grudniu 2013 r. Rada Warszawy przyznała na ten cel 1 mln zł.

Przebudowane zostaną m.in. fragmenty ul. Narbutta na Mokotowie, ul. Ostródzkiej na Białołęce, ul. Zasadowej w Wawrze, ul. Opaczewskiej na Ochocie oraz ul. Rolanda na Targówku.

Oczyszczą Narbutta

Jak powiedział Jakub Turek z Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów, najwięcej miejsc zostanie przebudowanych na Narbutta.

- Mieści się tam wiele instytucji publicznych: przychodnie zdrowia, wydziały Politechniki Warszawskiej, gimnazjum, akademiki i biblioteka. A naliczyliśmy tam aż 21 barier architektonicznych. Dzięki współpracy z władzami Mokotowa w tym roku oczyścimy tę ulicę z tych barier - powiedział.

Projekt Warszawska Mapa Barier w 2011 roku został przygotowany przez stowarzyszenie SISKOM we współpracy m.in. z Niezależnym Stowarzyszeniem Studentów UW, Stowarzyszeniem Moja Białołęka, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza oraz Fundacją MaMa.

Zgłoś barierę

- Punkty z barierami architektonicznymi można do nas zgłaszać, jedziemy wówczas na wskazane miejsce, sprawdzamy i robimy dokumentację fotograficzną. Każdy może się z nią zapoznać na stronie www.mapabarier.siskom.waw.pl - powiedział Adam Zając ze stowarzyszenia SISKOM.

Prace na ulicach będzie przeprowadzać Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z władzami dzielnic. Jak dodał Turek, bariery architektoniczne będą również usuwane przy nowych inwestycjach oraz podczas rutynowych prac remontowych, np. podczas ruszającego własnie remontu Kleszczowej.

Tu mają zniknąć bariery architektoniczne:

Zlikwidują bariery architektoniczneum.warszawa

PAP/wp/mz

Pozostałe wiadomości