Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Zlikwidują 200 barier architektonicznych. Za milion złotych

Najnowsze

TVN24Zlikwidują bariery architektoniczne

Wysokie krawężniki i nierówne chodniki mają zniknąć. Do końca roku w Warszawie zostanie usuniętych 200 barier architektonicznych - zapowiedział Ratusz. Rada Warszawy przeznaczyła na ten cel 1 mln zł.

Przebudowa ma ułatwić poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym, starszym, rowerzystom i rodzicom z dziećmi w wózkach. Prace będą polegać głównie na obniżeniu krawężników przy przejściach dla pieszych, wyrównaniu powierzchni chodników.

Przy przejściach dla pieszych zostaną też położone specjalne płytki z wypustkami, które ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym i niewidomym.

Milion na likwidację barier

Listę 1100 punktów do przebudowy wybrało Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowych Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z twórcami Warszawskiej Mapy Barier, Zarządem Dróg Miejskich i dzielnicami.

W tym roku zostanie zmodyfikowanych 200 pierwszych punktów. Najwięcej, 33, na Białołęce i 28 na Mokotowie. W grudniu 2013 r. Rada Warszawy przyznała na ten cel 1 mln zł.

Przebudowane zostaną m.in. fragmenty ul. Narbutta na Mokotowie, ul. Ostródzkiej na Białołęce, ul. Zasadowej w Wawrze, ul. Opaczewskiej na Ochocie oraz ul. Rolanda na Targówku.

Oczyszczą Narbutta

Jak powiedział Jakub Turek z Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów, najwięcej miejsc zostanie przebudowanych na Narbutta.

- Mieści się tam wiele instytucji publicznych: przychodnie zdrowia, wydziały Politechniki Warszawskiej, gimnazjum, akademiki i biblioteka. A naliczyliśmy tam aż 21 barier architektonicznych. Dzięki współpracy z władzami Mokotowa w tym roku oczyścimy tę ulicę z tych barier - powiedział.

Projekt Warszawska Mapa Barier w 2011 roku został przygotowany przez stowarzyszenie SISKOM we współpracy m.in. z Niezależnym Stowarzyszeniem Studentów UW, Stowarzyszeniem Moja Białołęka, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza oraz Fundacją MaMa.

Zgłoś barierę

- Punkty z barierami architektonicznymi można do nas zgłaszać, jedziemy wówczas na wskazane miejsce, sprawdzamy i robimy dokumentację fotograficzną. Każdy może się z nią zapoznać na stronie www.mapabarier.siskom.waw.pl - powiedział Adam Zając ze stowarzyszenia SISKOM.

Prace na ulicach będzie przeprowadzać Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z władzami dzielnic. Jak dodał Turek, bariery architektoniczne będą również usuwane przy nowych inwestycjach oraz podczas rutynowych prac remontowych, np. podczas ruszającego własnie remontu Kleszczowej.

Tu mają zniknąć bariery architektoniczne:

Zlikwidują bariery architektoniczneum.warszawa

PAP/wp/mz