Ziobro wznawia postępowania i pokazuje mapę reprywatyzacji

Warszawa

TVN24Ziobro o wznowieniu postępowań w sprawach reprywatyzacyjnych

28 śledztw w sprawie reprywatyzacji zostanie wznowionych. Chodzi o 33 adresy. Wśród nich jest kamienica przy ul. Noakowskiego 16, zwrócona w części mężowi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Taką decyzję podjął Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości.

Mapa została przekazana dziennikarzom na środowej konferencji prasowej. Na 41 spraw aż 28 budzi poważne wątpliwości prokuratorów. Ziobro przekonywał, że decyzje o ich umorzeniu, zawieszeniu albo odmowie śledztwa podjęto bezzasadnie, więc teraz będą sprawdzane na nowo.

Dotyczą one warszawskich nieruchomości wartych nawet kilkaset milionów złotych. Przedstawiona w środę mapa pokazuje adresy i wątki, które zdaniem prokuratury, powinny być wyjaśnione przez śledczych.

Oprócz wspomnianej kamienicy przy Noakowskiego 16, sprawdzone zostaną takie adresy jak: Zgoda 4, Poznańska 37, Hoża 25, Kazimierzowska 34 czy Odolańska 15.

Wszystkie można odczytać na mapie:

Mapa Prokuratury ws. reprywatyzacji
mat.prasowe

W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI ZOBACZ TUTAJ

Ziobro powiedział, że skala nieprawidłowości pozwala mówić o działaniu "zorganizowanej przestępczości związanej z wyłudzaniem nieruchomości w Warszawie". Podkreślał, że jeszcze do niedawna winni w tej sprawie mogli spać spokojnie, a lokatorzy i osoby poszkodowane bały się o swój los.

- Zastanawiamy się, dlaczego tak się działo. Dlaczego prokuratura była biernym świadkiem bezprawia i krzywdy ludzi? Te pytania nasuwają się same i będą wyjaśnianie w najbliższym czasie – zapewnił.

Uprzedził jednak, że na natychmiastowe efekty prac oczekiwać nie powinniśmy. - Nie mogę obiecywać, że z dnia na dzień będą konkretne rezultaty. To wszystko wymaga analizy, powołania biegłych – tłumaczył.

Ponad 100 spraw

Decyzje to efekt kompleksowej lustracji spraw związanych z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości, która objęła wszystkie sprawy, które w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 30 sierpnia 2016 roku zostały zakończone decyzjami o odmowie wszczęcia postępowania, o umorzeniu lub zawieszeniu.

Bogdan Święczkowski z Prokuratury Krajowej podkreślił, że łącznie śledczy przyglądają się ponad stu sprawom związanym z reprywatyzacją. Zajmują się nimi prokuratorzy nie tylko z Warszawy, ale też z Wrocławia.

- Postępowania prowadzone przez zespół wrocławski to 13 śledztw. Dotyczą nieruchomości znajdujących się na 56 ulicach. Celowo mówię o ulicach, a nie pojedynczych adresach, bo mamy do czynienia z sytuacją, że na jednej ulicy jest po kilka nieruchomości. Jedna nieruchomość położona jest również w Zakopanym – tłumaczył Święczkowski.

- Jeśli chodzi o Prokuraturę Regionalną w Warszawie, tu toczy się 41 postępowań karnych. Wszystkie zostały przeniesione na poziom prokuratur okręgowych albo wyżej – dodał.

- Łącznie to daje liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dotyczą reprywatyzacji w Warszawie. To olbrzymia skala. Będziemy na bieżąco podejmować decyzje, żeby były prowadzone w sposób rytmiczny i prawidłowy - powiedział.

Święczkowski poinformował również, że powołał zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej, który składa się z szefów różnych departamentów i biur. - Cyklicznie odbywają się jego spotkania. W toku prac zdecydowaliśmy się znacznie poszerzyć liczbę prokuratorów zajmujących się sprawami administracyjnymi i cywilnymi, którzy będą kierować stosowne wnioski, pozwy do sądów administracyjnych czy urzędów. Wszystko po to, aby zablokować proces nielegalnych reprywatyzacji w Warszawie - podsumował.

Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/35

Maciej Duda/kw/sk