Zima kosztowała 5 mln zł. Stolica na razie oszczędza

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plSolarki wyjeżdżały na razie 8 razy

Zarząd Oczyszczania Miasta oszczędza na razie na łagodnej zimie. Na akcję odśnieżania w ostatnich trzech miesiącach tego roku ratusz przeznaczył 10 milionów złotych, a wydano ok. 5. Synoptycy przewidują, że do końca grudnia zimowa aura już nie powróci do stolicy.

- Na ostatni kwartał 2013 roku ZOM miał przeznaczonych 10 milionów złotych na odśnieżanie. Na razie wydano około 5 milionów. Jeżeli do końca roku nic się nie wydarzy i ZOM nie będzie musiał ogłosić kolejnej akcji, to wszystkie te zaoszczędzone pieniądze wrócą do budżetu miasta - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

I dodaje, że na pierwsze trzy miesiące 2014 roku ZOM ma zarezerwowanych 43,5 miliona złotych.

Wyjeżdżały 8 razy

Wygląda na to, że niewydane pieniądze uda się zaoszczędzić. Synoptycy nie zapowiadają opadów śniegu do końca tego roku w stolicy. – Do wtorku na pewno nie wróci do nas zima. Temperatura faktycznie spada, ale śnieg w Warszawie zobaczymy może w okolicach 10 stycznia - przewiduje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Jak informuje ZOM, w ciągu ostatnich trzech miesięcy pługi i solarki na ulice stolicy wyjeżdżały 8 razy. - W analogicznym okresie w 2012 roku wyjeżdżały ponad 20 razy - przypomina Zofia Ślepowrońska, rzeczniczka ZOM. - Jednorazowa akcja odśnieżania 165 pługów i solarek w Warszawie kosztuje 1 milion 250 tysięcy złotych - dodaje i precyzuje: - Oznacza to, że zimowe utrzymanie ulic kosztuje 450 złotych za jeden kilometr.

W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy, że miasto wydało w analogicznym okresie 10 milionów złotych.

6 grudnia były intensywne opady śniegu. Kierowcy utknęli w korkach:

Trudne warunki na drogach
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Jazda w korku
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

su/ran