Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Zielony Fundusz w Korei. Warszawa przegrała wyścig

Warszawa

Nie Warszawa, ale koreańskie Songdo będzie siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ. Stolica przegrała walkę i pogratulowała konkurentom.

- Gratulujemy naszym koreańskim przyjaciołom. Walka była zacięta i jestem przekonany, że Warszawa zrobiła duże wrażenie na ekspertach ONZ. Dzięki uczestnictwu w tej inicjatywie mogliśmy pokazać, że w Polsce i stolicy nie tylko traktujemy sprawy środowiska poważnie, ale też mamy w tej dziedzinie ogromne osiągnięcia – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Pięciu rywali

Warszawa konkurowała z pięcioma rywalami: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), Songdo (Republika Korei) i Genewa (Szwajcaria). Miasto zaproponowało Organizacji Narodów Zjednoczonych biura w Pałacu Kultury i Nauki.

Kandydaturę stolicy poparło m.in. Ministerstwo Środowiska RP oraz EUROCITIES, organizacja zrzeszająca największe europejskie metropolie.

Ostatecznie wybrano jednak Songdo, gdzie sekretariat funduszu będzie zlokalizowany w biurowcu I-Tower.

Kraje rozwinięte ponogą rozwijającycm się

Zielony Fundusz Klimatyczny ma być największym światowym przedsięwzięciem finansowym na rzecz włączenia państw rozwijających się w walkę ze zmianami klimatycznymi. Ma sprawić, by ich wzrostowi gospodarczemu towarzyszyła możliwie jak najmniejsza emisja dwutlenku węgla.

Kraje wysoko rozwinięte zadeklarowały, że od roku 2020 będą przekazywać na fundusz 100 mld dol rocznie.

bf/roody