Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zielone światło dla bulwarów Prace ruszą za pół roku

Warszawa

fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura
fot. RS Architektura

Są już wszystkie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia przebudowy bulwarów wiślanych. Na zielone schody, plaże czy plac zabaw z fontannami trzeba jednak jeszcze poczekać. Modernizacja warta 120 mln zł rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

- Trwa odbiór projektu wykonawczego - potwierdza Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły. - Dyskutujemy z jego autorami o ostatnich merytorycznych poprawkach - dodaje.

Prace pod jezdnią

Chodzi między innymi o zabezpieczenia. - Na przykład te od strony rzeki. Projektanci zaproponowali, oprócz ścianek, okładzinę betonową. Istnieje obawa czy takie rozwiązanie wytrzyma powódź albo przepływającą krę - tłumaczy Piwowarski. - Omawiamy też sprawę chociażby ławeczek. Chodzi o to, żeby były wystarczająco trwałe - dodaje.

Urzędnicy mają za to za sobą o wiele ważniejszy etap - uzyskiwanie pozwoleń niezbędnych, by w ogóle myśleć o rozpoczęciu prac. - Dzielnica Śródmieście wydała pozwolenie na prowadzenie prac na samych bulwarach - zaznacza Piwowarski.

Odpowiednie pozwolenia wydał również wojewoda mazowiecki. - Wyraził zgodę na pracę pod drogą krajową, czyli przekładanie sieci i instalacji, a także przebudowę przejść podziemnych - tłumaczy Piwowarski.

Do wiosny 2014 r.

Mowa o modernizacji dwóch istniejących przejść podziemnych na wysokości ul. Boleść i Zamku Królewskiego. Dodatkowo, nowe przejście ma powstać także przy ul. Bednarskiej. Po modernizacji, z podziemii będzie się wychodziło od razu na bulwar, bez potrzeby "wspinaczki" po schodach.

Pozwolenia się uprawomocniły, omawiane są poprawki, a kiedy zacznie się modernizacja? - Do końca roku chcemy ogłosić przetarg na prace - zaznacza Piwowarski. - Liczymy, że wiosną 2012 r. modernizacja się rozpocznie - dodaje. Urzędnicy szacują, że roboty potrwają około dwóch lat.

120 a nie 47

Dwukilometrowy odcinek od ul. Boleść do Tamki zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji. Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki – na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności, niedaleko będziemy mieli do dyspozycję plażę, a na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, natomiast przy Podzamczu pływające przystanie.

Ratusz chce zachować również ślady walki z komuną, czyli hasła wolnościowe, które znajdują się na schodkach na wysokości ul. Bednarskiej. Zostaną "wycięte" i przeniesione w okolice Centrum Nauki Kopernik

Wzdłuż bulwarów mają znajdować się również latarnie w kształcie żagli. Choć początkowo ratusz szacował, że na prace wyda blisko 50 mln zł, to koszty ostatecznie wzrosły do 120 milionów.

ran/roody