Zielone korytarze między dzielnicami. Ratusz: posadzimy 18 tysięcy drzew

Warszawa

UMAleja Wojska Polskiego na Żoliborzu

Na blisko 80 warszawskich arteriach stołeczny ratusz posadzi w ciągu dwóch lat minimum 18 tysięcy drzew. Zielona metamorfoza rozpocznie się na Bielanach, Bemowie i Żoliborzu. Inwestycja kosztować będzie ponad 20 mln złotych.

Stołeczny ratusz ogłosił właśnie przetarg na wykonawców koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wybranych ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń.

Pierwszy etap projektu obejmuje 18 ulic na Bielanach, Bemowie i Żoliborzu. Będą to m.in. Wisłostrada (na odcinku od mostu Gdańskiego do północnych granic Warszawy) oraz ulice Broniewskiego, Górczewska, Krasińskiego, Mickiewicza, Powstańców Śląskich, Wrocławska i Żeromskiego.

– Rewolucjonizujemy myślenie o funkcjonowaniu miasta w skali makro. Mamy plan zazielenienia głównych arterii miasta, na całym jego obszarze, aż do granic z gminami metropolii warszawskiej. Działamy strategicznie, nie tylko tworząc dokumenty, ale przystępując do rzeczywistej zmiany w rozwijaniu funkcji ulic – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Zielone korytarze między dzielnicami

– Zieleń przy ulicach będzie dawać Warszawie prawdziwy oddech. Jak tylko drzewa podrosną sprawią, że będziemy poruszać się między dzielnicami w zielonych korytarzach – tłumaczy Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.Jak informuje stołeczny ratusz, w kolejnych czterech przetargach wyłonieni zostaną projektanci dla 76 dużych warszawskich ulic w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W ciągu dwóch lat, łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. Kosztować to będzie ponad 20 milionów złotych– Odchodzimy od dominującego w poprzednich epokach podejścia, że ulice są wyłącznie dla samochodów. Widzimy w nich niewykorzystany potencjał. Mogą one służyć nie tylko walce ze smogiem lecz także wzbogacać biologiczne funkcjonowanie miasta – dodaje wiceprezydent Olszewski. – To proces, który sytuuje Warszawę wśród awangardy europejskich miast nie bojących się zmian, które uczynią je bardziej przyjaznym mieszkańcom – uzupełnia.

Te arterie mają być zielone
UM

"Pierwsze nasadzenia już na jesieni"

Przebudowane mają zostać całe oblicza ulic, dlatego przetarg obejmuje nie tylko pasy drogowe, ale także rezerwy terenów na zagospodarowanie zielenią. – Dziś często stanowią one obszary bez wyraźnego charakteru, porzucone gdzieś między ulicą a terenami zieleni czy wewnątrzosiedlowymi skwerkami. Będziemy je wydzielać i projektować razem z pasami drogowymi. Dzięki temu przestaną one jedynie towarzyszyć ulicom, a przybliżymy je mieszkańcom – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.Na oferty ratusz czeka do końca czerwca. W następnym etapie projektanci będą musieli wytypować miejsce do nasadzeń drzew niewymagających zasadniczych zmian w istniejącej infrastrukturze.– Dzięki temu będziemy mogli zrealizować pierwsze nasadzenia już na jesieni. W międzyczasie architekci będą projektowali dalsze odcinki w granicach pasów drogowych – tłumaczy dyrektor Piwowarski.W następnej kolejności, po Bielanach, Bemowie i Żoliborzu przetargi będą ogłaszane na ulice na Białołęce, Pradze-Północ i Targówku.

ZOBACZ TEŻ PRZYKŁADY WYCINKI DRZEW W STOLICY:

Wycinka na UlrychowiePatrycjusz Wyżga
wideo 2/6

skw/b