Zielona ofensywa na ostatniej prostej. Jest przetarg dla południowych dzielnic

TVN Warszawa

Ogłoszono ostatni przetarg na zielone uliceMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

- Ogłosiliśmy przetarg na kolejny etap zazielenienia warszawskich ulic. Ostatni i największy - ogłosił na piątkowej konferencji wiceprezydent Michał Olszewski. Tym razem dotyczy on południowych dzielnic miasta: Mokotowa, Ursynowa, Wilanowa, Wawra, Wesołej, Rembertowa i Pragi Południe.

Chodzi o program Zielone ulice rozpoczęty przez władze Warszawy wiosną tego roku. Dzięki niemu ratusz planuje posadzić drzewa przy kluczowych arteriach we wszystkich dzielnicach. - Naszą "zieloną ofensywę" rozpoczęliśmy od północnych dzielnic i ten przetarg ogłosiliśmy jeszcze w czerwcu. Potem widzieliśmy się na Ochocie w sprawie dzielnic zachodnich, teraz czas na południowe - oświadczył w piątek Olszewski. Zastrzegł jednak, że jeden z wcześniej ogłoszonych przetargów (w sprawie Białołęki, Targówka i Pragi Północ) został unieważniony i teraz będzie przeprowadzony na nowo.

Szukają wykonawcy

W ramach przetargów miasto poszukuje wykonawców koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic, wraz z projektem wykonawczym nasadzeń. - Chcemy, aby wstępne koncepcje były jeszcze w tym roku - powiedział wiceprezydent. Jedną z ważniejszych ulic, która w ramach ostatniego etapu zostanie zazieleniona będzie al. Rzeczpospolitej w Wilanowie. - To bardzo istotna dla nas droga. W pewien sposób kręgosłup całego Wilanowa zachodniego - podkreślił burmistrz tej dzielnicy Ludwik Rakowski. - Tam ta zieleń jest rzeczywiście miejscami nieco rachityczna i bardzo się cieszę, że będą nowe nasadzenia. Trzeba będzie je skoordynować z budową linii tramwajowej sięgającą aż do Południowej Obwodnicy Warszawy, ale dzięki temu, że te procesy będą równoległe, to jestem przekonany,że efekt będzie zachwycający - dodał Rakowski.

Zielone ulice

Które ulice, poza al. Rzeczpospolitej zostaną zazielenione? Na Mokotowie będą to: Woronicza wraz ze Spartańską i Racjonalizacji, Puławska, Sikorskiego razem ze św. Bonifacego, Wałbrzyska, Nowoursynowska, al. Harcerzy Rzeczpospolitej oraz Rolna, dalej aleja Wilanowska wraz z Rzymowskiego, Narbutta i Madalińskiego. Na Pradze Południe zazielenione zostanie sześć arterii: al. Stanów Zjednoczonych, Ostrobramska, Grochowska, Nowaka-Jeziorańskiego, Fieldorfa "Nila" i al. Waszyngtona. W Rembertowie zazielenią dwie ulice - Marsa i Cyrulików, zaś na Ursynowie trzy - Pileckiego, Wąwozową i Rosoła. Wawer zyska zielony ciąg ulic Płowiecka-Czecha i Wał Miedzeszyński. Wesoła - al. Jana Pawła II i Trakt Brzeski, a Wilanów (oprócz wspomnianej al. Rzeczpospolitej) - Wiertniczą i Przyczółkową oraz Branickiego, Hlonda i Klimczaka.

Park w Wilanowie

Sam fakt, że konferencja odbyła się właśnie na terenie Wilanowa nie był przypadkowy. - Spotkaliśmy się w miejscu, które decyzją Rady Warszawy zostało przeznaczone na park. Jest na to plan miejscowy. Zostały podjęte też decyzje dotyczące zabezpieczenia środków na zieleń w tym miejscu - oświadczył Olszewski. Burmistrz Rakowski nie krył zadowolenia z tej decyzji. Zwłaszcza, że do tej pory Wilanów nie miał żadnego publicznego parku. - Dzięki decyzji rady otrzymaliśmy środki na zakup tzw. dawnej plaży Wilanów. Kończymy negocjacje dotyczące nabycia tej nieruchomości i pewnie w przyszłym roku na jesieni będziemy mogli spotkać się już przy sadzeniu drzew - zapowiedział.

kw/b