Zielona fala w al. KEN. Nowa organizacja ruchu na 10 skrzyżowaniach

Warszawa

ZDMWidok na al. KEN

2,5 kilometra jazdy bez zatrzymywania się na czerwonym? Zarząd Dróg Miejskich wybrał firmę, która przeprogramuje sygnalizacje świetlne w alei KEN tak, aby kierowcy mogli płynnie przejechać ulicę.

Na zieloną falę w al. KEN kierowcy czekają od dawna. Zarząd Dróg Miejskich pochwalił się wyłonieniem firmy, która startowała w przetargu na "zgranie" sygnalizacji na 10 skrzyżowaniach i wydzielenie lewoskrętów. Teraz spółka na realizację projektu ma czas do 15 grudnia.

Koordynacją sygnalizacji objęte będą krzyżowania al. KEN z ul. Artystów, Dzwonniczą, Herbsta, Jastrzębowskiego, Ciszewskiego, Polinezyjską, Gandhi i Polaka. Prace obejmą też skrzyżowania Ciszewskiego z Cynamonową, Gandhi z Cynamonowa i Gandhi z Dereniową. Dzięki temu koordynacja zacznie działać także w ciągu ul. Ciszewskiego i Gandhi.

Będzie bezpieczniej

Jak zapowiada ZDM, w ramach prac poprawione zostanie bezpieczeństwo w rejonie ulicy Ciszewskiego. "Teraz wszystkie skręty w lewo będą miały dedykowaną bezkolizyjną fazę w programie sygnalizacji" - czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich. Podobne zmiany obejmą skrzyżowanie al. KEN z ul.Ghandi. Z kolei na skrzyżowaniu alei KEN z ulicą Herbsta powstaną pasy do skrętu w lewo i zawracania w tę aleję.

Na remoncie zyskają także piesi i rowerzyści. Na każdym z nowych sygnalizatorów zostaną umieszczone detektory ruchu. Skrzyżowania wyposażone będą także w sygnalizację dźwiękową i przyciski dla pieszych.

Wybrano najtańszą ofertę

Wykonaniem prac zainteresowanych było 7 firm. Najwyższa z ofert opiewała na kwotę 4 100 840,73 zł brutto, a najtańsza 3 181 157,39 zł. To właśnie tę ofertę wybrał ZDM. Umowa na wykonanie tych prac została podpisana z firmą Swarco Traffic Polska Spółka z o.o. Remont ma zakończyć się do 15 grudnia.

Zobacz, jak zła koordynacja komunikacji miejskiej sparaliżowała zagłębie biurowe na Mokotowie:

Problemy z tramwajami na Woronicza
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

md