"Zieleń, wygoda i fontanny". Takiego placu Centralnego chcą mieszkańcy


Chcą by był wygodniejszy, wypełniony zielenią i fontannami - tak mieszkańcy widzą przyszłość placu przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Podczas konsultacji ocenili też projekty, która walczą w miejskim konkursie architektonicznym.

Plac Centralny (jak nazywają tę część urzędnicy) czekają zmiany. Zanim to się stanie głos w sprawie jego wizji zabrali mieszkańcy.

"Spotkania z warszawiakami trwały od 6 do 29 listopada. Wystawa prac, dyskusja na ich temat, warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci to część działań warszawskich urzędników. Swoje opinie można było również przesłać online. Przez miesiąc wpłynęło aż 1670 ankiet" – podają urzędnicy.

Wyjścia z parkingu

Przedstawiają też ogólne wnioski z konsultacji społecznych. Warszawiacy chcą, by plac był wygodniejszy i dostępniejszy bez względu na wiek i sprawność. Widzą tam dużo zieleni i fontanny. W ankietach podkreślali, że planowany parking podziemny powinien mieć wyjścia jak najbliżej budynków.

Na początku listopada poznaliśmy pięć projektów placu, które zakwalifikowały się do następnego etapu miejskiego konkursu. W trakcie konsultacji mieszkańcy mówili, co im się w tych koncepcjach podoba, a co nie.

I tak w projekcie Antoniego Domicza, który zaproponował przestrzeń wyłożoną płytami z jednej strony podkreślali, że podoba im się woda, dawne ulice i dużo przestrzeni. Z drugiej przekonywali, że zaproponowane rozwiązanie z wodą jest złe, a do tego jest mało zieleni.

Praca Katarzyna Strzelecka-Paciorek , Jerzy Heymer, Jan Heymer, Paweł Paciorek zakłada podział terenu na dwie strefy - część zajmuje fonanna, a część drzewa. W tym przypadku warszawiacy docenili zieleń, harmonię i różnorodność, ale z drugiej stwierdzili, że zieleń jest słaba, zobaczyli też braki w architekturze i chaos.

Z kolei Jakub Figiel i Filip Kurasz proponują wgłębienie pośrodku placu, a wokół drzewa. Biorący udział w konsultacjach stwierdzili, że na plus jest zieleń i niecka. Ale znów stwierdzili też, że zieleń jest zła i brakuje wody.

Kolejna praca - Marty Dąbrowskiej i Anny Okoń - zakłada przeniesienie kandelabrów i trybuny honorowej do lustrzanego pawilonu przy PKiN, i uwolnienie przestrzeni samego placu. Tu mieszkańcom spodobało się światło, historia miejsca, czy prostota. Ale ocenili, że jest za mało zieleni, zła komunikacja i zaśmiecanie światłem.

Ostatnia praca Zygmunta Borawskiego, Srdjana Zlokapy i Martina Markera Larsena przedstawia duże połacie zieleni - łąki, na których mogliby wypoczywać mieszkańcy i turyści. W tym wypadku spodobało się, że jest to miejsce dla ludzi, zieleń i ujęcie historyczne. Ale już dodali, że zieleń jest za niska i brakuje wody, a także częściowo małej architektury.

Teraz będzie kolejny etap wyłaniania zwycięskiej wizji. To negocjacje z architektami.

- Komisja powołana do wyłonienia projektu placu działająca przy Biurze Architektury, przedstawi zespołom projektowym rekomendacje płynące z opinii sądu konkursowego i konsultacji z mieszkańcami. Zespoły zostaną poproszone o modyfikacje swoich koncepcji, tak by zbliżyć je do wizji wymarzonego placu warszawiaków. Efektem negocjacji będą oferty, z których zostanie wybrana jedna. Autorów projektu placu poznamy w kwietniu 2018 roku – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

TAK WYGLĄDAŁO OGŁOSZENIE NAJLEPSZEJ PIĄTKI:

[object Object]
Marlena Happach o konkursie na plac CentralnyTVN24
wideo 2/4

ran

Źródło zdjęcia głównego: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen (Warszawa, Szwajcaria)

Pozostałe wiadomości

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl