"Zgubiłem dowód. Jak zagłosować?" Ekspert odpowiada na Wasze pytania

Warszawa

TVN24Wybory precydenckie odbędą się 10 maja

Na dwa dni przed wyborami na Kontakt 24 przychodzi wiele pytań od osób, które mają wątpliwości związane z głosowaniem. W programie "Wstajesz i Wiesz" odpowiadał na nie Jerzy Stępień - były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jestem z Łomży, ale wyjeżdżam jutro do Gdańska. Co mam zrobić, żeby tam zagłosować?

Należy jeszcze dzisiaj wziąć zaświadczenie o możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania. Należy udać się po nie do właściwego urzędu gminy, gdzie jest się zameldowanym. Wówczas można głosować w każdym lokalu wyborczym w Polsce.

"Zgubiłem dowód
TVN24

Mieszkam w Krakowie i tu wziąłem zaświadczenie, bo miałem jechać jutro do Łodzi, ale chyba będę musiał zostać w Krakowie. Nie wiem teraz czy będę mógł u siebie głosować, czy już zostałem skreślony?

W takiej sytuacji nawet nie trzeba pokazywać w lokalu wyborczym zaświadczenia. Jednak na wszelki wypadek warto je wziąć ze sobą.

Niespodziewanie wylatuję jutro do Meksyku. Czy mogę zgłosić się do ambasady, żeby zagłosować? Planowałam zrobić to w Warszawie?

W tej sytuacji oddanie głosu nie będzie możliwe. Jeśli ktoś chce głosować w ambasadzie, należy się do niej zgłosić wcześniej. Chyba że taka osoba będzie miała zaświadczenie o możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania.

Mieszkamy w województwie śląskim. Mąż pochodzi z województwa małopolskiego i jest tam na stałe zameldowany, a tymczasowo na Śląsku. Gdzie może zagłosować? Jeżeli na Śląsku, to co musi zrobić, żeby oddać głos? Czy wystarczy mu do tego dowód?

Taka osoba, żeby oddać głos musi pojechać w miejsce, gdzie ma stały meldunek. Stałe zameldowanie jest podstawą stworzenia spisu wyborców. Priorytetem jest więc miejsce zameldowania.

"Zgubiłem dowód
TVN24

Słyszałem, że jak wezmę zaświadczenie, że mogę głosować w innym miejscu, to jak je zgubię, to już nie mogę głosować.

Niestety tak. Jeśli zgubi się zaświadczenie o możliwości głosowania, wówczas nie można głosować.

Co w przypadku braku zameldowania?

W takim przypadku należało się odpowiednio wcześnie dopisać do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywa się na stałe. Trzeba to było zrobić co najmniej na pięć dni przed wyborami.

Sprzedałem właśnie mieszkanie i musiałem się wymeldować. W dowodzie mam jeszcze stary adres.Gdzie mam iść zagłosować?

Stary adres jest rozstrzygający. To tam należy udać się po zaświadczenie o możliwości głosowania w innym miejscu. W tym przypadku liczy się poprzedni adres.

"Zgubiłem dowód
TVN24

Jak zagłosować za osobę niepełnosprawną, która chce oddać głos, a nie może?Można to uczynić przez pełnomocnika. Dzisiaj jednak na to już za późno. Przed 27 kwietnia należało dokonać pewnych czynności zmierzających do uzyskania takiego pełnomocnictwa.

Zgubiłem dowód. Czy do głosowania wystarczy prawo jazdy, w którym mam nieaktualny adres zamieszkania?

Nie trzeba mieć dowodu osobistego, żeby zagłosować. Należy mieć inny dokument ze zdjęciem. W przypadku nieaktualnego miejsca zamieszkania w dokumencie może wystąpić problem. Taka osoba będzie bowiem figurować w spisie wyborców w miejscu, gdzie była ostatnio zameldowana.

Zgłosiłam się internetowo do głosowania w Cambridge. Z powodu pogrzebu nagle jestem w Polsce. Czy mogę zagłosować miejscu zameldowania?

W miejscu zameldowania zawsze można zagłosować.

Czytaj także na Kontakcie 24.

mg/aw