Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Zgasł ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego

  Najnowsze

  Marcin Gula /tvnwarszawa.plChwała bohaterom!

  Zgaszeniem symbolicznego ognia zakończyły się we wtorek obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańczy ogień pamięci płonął przez 63 dni - tyle, ile w 1944 roku trwały walki na ulicach Warszawy.

  W uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, straży miejskiej, harcerze, mieszkańcy Warszawy, a także prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski podkreślił podczas uroczystości, że pamięć o tragicznych wydarzeniach powstania nigdy nie wygaśnie w naszych sercach i umysłach.

  mówi Zbigniew Ścibor-RylskiMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

  „Warszawa jest niepokonana”

  - Kapitulację Powstania Warszawskiego przeżyliśmy bardzo głęboko. Każda wojna jest straszna, ale okrucieństwo w powstaniu przebrało wszelkie miary - dodał. Prezydent stolicy przypomniała, że kopiec przy ul. Bartyckiej, symbol zagłady miasta, jest jednocześnie znakiem jego nowego życia. - Te 68 lat, które minęły od powstania udowodniły, że Warszawa jest miastem niepokonanym, niezwyciężonym i niezłomnym - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

  Na zakończenie uroczystości na szczycie kopca złożono wieńce i opuszczono flagę na maszcie. Znicz odpalony od ognia z kopca sztafeta pokoleń przeniosła na Grób Nieznanego Żołnierza.

  mówi prezydent Hanna Gronkiewicz - WaltzMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

  63 dni chwały Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni, zakończyło się po dwóch miesiącach. W zaciętych walkach poległo około 20 tys. powstańców i ok. 200 tys. cywilów. Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 r. - w 50. rocznicę wybuchu powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej.

  PAP/lata//ec