Najnowsze

ZG, ZB, ZBA, ZM i ZP. Autobusy pojadą nawet A2

Najnowsze

[object Object]
Ogromne utrudnienia dla pasażerów Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Ruszył remont linii kolejowej do Grodziska. Pociągi przestały kursować. Zamiast nich do dyspozycji mieszkańców podwarszawskich miejscowości są zastępcze autobusy. Niektóre pojadą autostradą A2. Ale czy to wystarczy?

Od niedzieli pasażerowie, którzy z Piastowa, Pruszkowa, Brwinowa i Milanówka dojeżdżali do Warszawy koleją, muszą przesiąść się do zastępczej komunikacji.

W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego - oni dalej będą mogli dojechać do Warszawy pociągiem, po torach dalekobieżnych. Składy będą jednak miały tylko dwa przystanki - początkowy w Grodzisku i końcowy na stacji Warszawa Zachodnia.

Zmalała liczba kursów: do 13 w porannym i 14 w popołudniowym szczycie. W zamian pasażerów do stolicy wozić będą autobusy, których kursowanie zaplanowano co 15 minut w dni robocze i co 30 w niedziele oraz święta.

Komunikacja zastępcza na czas utrudnieńtargeo

ZG - Grodzisk Mazowiecki

Na pasażerów z Grodziska czekać będą autobusy linii ZG. Koleje Mazowieckie chcą, by dotarły one do wszystkich miejscowości znajdujących się w korytarzu kolejowym do Warszawy Zachodniej. Zatrzymają się zatem w Milanówku, Brwinowie, Pruszkowie i Piastowie, a także przy stacjach w Ursusie i Włochach. Będą zatrzymywać się też na kilku przystankach na żądanie, w każdej miejscowości.

Według rozkładu, pierwszy kurs w kierunku stolicy wyruszy o 3.40, a ostatni o 23.10. Do Grodziska z Warszawy najwcześniej dojechać będzie można o 4.14, a najpóźniej o 23.44. Podróż liną ZG zajmie od 69 do 78 minut.

ZM - Milanówek

Ta linia ma uzupełnić komunikację pomiędzy Milanówkiem a Grodziskiem Mazowieckim. Autobusy będą kursowały wahadłowo, co 15 minut, w dni nauki szkolnej. Będą tylko w godzinach porannego (od 5.25 do 9) oraz popołudniowego (od 14.30 do 18.30) szczytu. Czas przejazdu, w zależności od pory, wahać się będzie od 10 do 20 minut.

Kursy z Grodziska do Milanówka realizowane będą po północnej stronie linii kolejowej, natomiast z Milanówka do Grodziska Mazowieckiego - po południowej.

Mieszkańcy Milanówka będą mieli zatem dwie możliwości dojazdu do stolicy. Pierwszy wariant zakłada przejazd linią ZG , drugi - dojazd linią ZM do Grodziska Mazowieckiego i przesiadkę do pociągu, który po skierowaniu na linię dalekobieżną dojedzie do Warszawy w około 20 minut.

ZB - Brwinów

Autobusy połączą Warszawę Zachodnią z Brwinowem i Pruszkowem. Pojazdy jeździć będą codziennie - w dni robocze co 10 minut w szczycie, poza nim co 15 minut, a w dni wolne od pracy dwa razy w ciągu godziny.

Podróż zajmie od 34 do 41 minut. Co drugi kurs ze stolicy, w popołudniowych godzinach szczytu (od 15 do 18.40) ominie jednak Pruszków. Autobusy oznaczone jako ZBA skierowane zostaną za to na drogę ekspresową S2 i autostradę A2. Dzięki temu czas przejazdu skróci się do 32 minut.

ZP - Pruszków

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych linii, za organizację komunikacji do Pruszkowa odpowiedzialny będzie stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, który zlecił obsługę trasy 12-metrowymi autobusami.

Te mają kursować nawet co 5 minut w godzinach ścisłego szczytu komunikacyjnego, a poza nim co 15. W sobotę autobusem do Warszawy dojedziemy co 10 minut, a w niedzielę co 15.

Komunikacja zastępcza na linii grodziskiej ZTM

Piastów

Do Piastowa, oprócz linii ZG skierowane zostaną również autobusy linii 717. Zarząd Transportu Miejskiego postanowił ograniczyć liczbę przystanków na jej trasie, aby skrócić czas przejazdu pomiędzy stacją w Piastowie a Dworcem Zachodnim.

Jak zapowiada ZTM, kursy w dni robocze, w szczycie odbywać się będą co 7,5 minuty. Poza szczytem i w dni wolne od pracy - co 15 minut.

717 będzie obsługiwana przez 12 metrowe autobusy firmy PKS Grodzisk Mazowiecki.

Alternatywa: WKD

Alternatywą dla pasażerów linii grodziskiej będą przejazdy Warszawską Koleją Dojazdową, która uruchomi dodatkowe kursy do Warszawy. Według zapowiedzi w szczycie pociągi WKD będą odjeżdżać co 10 minut i będą mogły przejąć część pasażerów jadących do stolicy z Grodziska Mazowieckiego i Pruszkowa.

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)

Pozostałe wiadomości