Zerwali XIX-wieczną kostkę z Czynszowej

Najnowsze

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plTramwajarze prowadzą prace na Czynszowej

Przy okazji przebudowy torowiska została zdjęta kostka z ul. Czynszowej. – To towar deficytowy – alarmują varsavianiści. A tramwajarze zapewniają, że po pracach kostka wróci na swoje miejsce.

Z torowiska na ul. Czynszowej zniknęła kostka brukowa. – Ulica jest zamknięta dla ruchu. Tramwajarze wymieniają tam torowisko. Przy okazji tych prac zerwano nawierzchnię razem z charakterystyczną kostką. Przy krańcach jezdni widać jeszcze jej pojedyncze fragmenty – relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

– Nigdzie nie widać żadnego miejsca, gdzie kostka byłaby składowana – dodaje.

"Wróci na swoje miejsce"

O sprawę zapytaliśmy Tramwaje Warszawskie. - Kostka brukowa została zdjęta na ulicy Czynszowej w ramach modernizacji trasy tramwajowej na odcinku od Dworca Wileńskiego do Żerania Wschodniego. Wróci na swoje miejsce po skończonej modernizacji – zapowiada Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Ulica Czynszowa to jedno z tych miejsc na Pradze, gdzie można jeszcze zobaczyć kostkę brukową. Varsavianiści datują ją na II połowę XIX wieku. – Wtedy to otwarto most Kierbedzia, a przez Pragę przebiegały tory prowadzące do Rosji. Był to okres przemysłowego rozkwitu tej części miasta – zaznacza Janusz Owsiany, varsavianista.

"To towar deficytowy"

Jak tłumaczy, układana wtedy kostka brukowa charakteryzowała się bardzo dużą wytrzymałością.

– To była najlepsza nawierzchnia na drogach, po których odbywał się ciężki transport. Fragmenty zabytkowej kostki można zobaczyć jeszcze na Kawęczyńskiej i Ząbkowskiej. W wielu miejscach na Pradze została ona jednak przykryta warstwą asfaltu. Teraz jest to towar deficytowy – podkreśla i dodaje, że zdjęta kostka może stać się łakomym kąskiem nie tylko dla miłośników historii.

- O jej zabezpieczenie powinien zadbać konserwator zabytków - dodaje Owsiany.

jk/ran