Zebrali 233 tysiące złotych na ratowanie Powązek

Warszawa

fot. PAP/ film: TVN24Podsumowanie pierwszego dnia kwesty na Powązkach

W ciągu trzech dni kwesty zaduszkowej na Starych Powązkach w Warszawie udało się zebrać 233 tys. zł - poinformował PAP w niedzielę przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację cennych powązkowskich zabytków. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami w tym roku zapowiedział renowację ponad 100 nagrobków z Alei Zasłużonych oraz bramy św. Honoraty z rzeźbą legionisty rzymskiego w todze i hełmie z pióropuszem. Kwesta "Ratujmy zabytki Powązek" odbyła się na Cmentarzu Powązkowskim po raz 39.

Kwestowało 250 osób

Na Starych Powązkach kwestowano również na rzecz renowacji zabytków na wileńskiej Rossie, gdzie pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego. Według Święcickiego zebrano 32 tys. zł.

Pierwszego dnia kwesty we Wszystkich Świętych zebrano ponad 160 tys. zł. Do udziału w kwestowaniu zaproszono 250 osób.

W Alei Zasłużonych spoczywają wybitni polscy twórcy. W założonej w 1925 r. alei jako pierwszego pochowano pisarza i noblistę Władysława Reymonta. Spoczęli tam też m.in. dwaj lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, autor "Mitologii" Jan Parandowski, reżyser teatralny Stefan Jaracz, poeta Leopold Staff, śpiewak Jan Kiepura. Nie ma już wolnych miejsc w Alei Zasłużonych, osoby wybitne chowane są w jej pobliżu lub w najstarszych kwaterach w rejonie kościoła św. Karola Boromeusza.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami działa od 39 lat. Założycielem i wieloletnim przewodniczącym komitetu oraz pomysłodawcą zaduszkowych kwest na Cmentarzu Powązkowskim był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach. Do skarbonki ustawionej w czasie kwesty obok jego grobu trafia zazwyczaj najwięcej pieniędzy.

Najstarsza nekropolia

W czasie kwest zaduszkowych na rzecz renowacji zabytków na Starych Powązkach w ostatnich latach udawało się uzbierać od 200 do 250 tys. W 2012 r. zebrano 214,9 tys. zł.

Dzięki tym funduszom oraz dotacjom z warszawskiego magistratu i resortu kultury odnowionych zostało 16 kaplic i nagrobków. Wśród nich znalazły się m.in. pochodząca z początku XIX w. klasycystyczna kaplica Zdrojewskich, nagrobek rodziny Norblinów oraz grobowiec rodziny jednego z największych polskich poetów Cypriana Kamila Norwida.

Pod adresem www.komitetpowazkowski.home.pl można zapoznać się z pracami renowacyjnymi.

Stare Powązki to najstarsza warszawska nekropolia. Według szacunków od założenia Cmentarzu Powązkowskiego w 1790 r. pochowanych zostało tu milion osób. Na cmentarzu spoczywają ludzie zasłużeni dla kraju, politycy, wojskowi, uczeni, pisarze, aktorzy, lekarze. Na Starych Powązkach chowano żołnierzy wszystkich powstań i wojen od insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. po powstanie warszawskie w 1944 r.

Zdjęcie główne: Jacek Turczyk/PAP

PAP/par