Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Zebrali 210 tysięcy złotych na renowację Powązek

Najnowsze


Podczas 38. kwesty Ratujmy zabytki Powązek zebrano ponad 210 tys. zł. W przyszłym roku planowana jest renowacja ok. 12 zabytkowych nagrobków, m.in. grobowiec rodziny Cypriana Norwida.

- W tym roku podczas czterodniowej kwesty udało nam się zebrać ponad 210 tys. zł - poinformował w niedzielę wieczorem przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki. Na rzecz powązkowskich zabytków w dniach od 1 do 4 listopada kwestowało ok. 250 osób, głównie przedstawicieli świata teatru i filmu. Wśród kwestujących można było spotkać m.in. Maję Komorowską, Wojciecha Młynarskiego, Kazimierza Kaczora, Magdalenę Zawadzką, Olgierda Łukaszewicza. Z puszką na datki pojawiła się również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tradycyjnie kwestę wspierał zespół Mazowsze oraz członkowie Towarzystwa i Miłośników Kolejnictwa.

Odkryć ślady historii i piękna W ubiegłym roku podczas trzydniowej kwesty zaduszkowej Ratujmy zabytki Powązek zebrano rekordowe 257,8 tys. zł. W ciągu 38 lat działalności komitet zadbał o renowację ok. 1300 z ok. 2000 najcenniejszych grobów. - Gdy się chodzi po cmentarzu na Starych Powązkach, to chciałoby się odrestaurować wszystko, co ma więcej niż 50 lat. Ale komisję konserwatorską obowiązują kryteria z jednej strony jest to wartość artystyczna, piękno grobu, a z drugiej strony liczą się zasługi dla Polski tej osoby lub osób, które w tym grobie leżą - powiedział wiceprzewodniczący komitetu Jerzy Kisielewski. Podkreślił też, że o niezwykłym uroku Starych Powązek może przekonać się każdy, kto spróbuje na nich zabłądzić i odkrywać ślady historii i piękna.

126 tys. na renowację Wpływy z 38. kwesty mają zostać przeznaczone w większości na pokrycie obecnych zobowiązań z tytułu wykonywanych konserwacji. Zakres przyszłych prac konserwatorskich zależeć będzie także od pozyskanych środków z innych niż kwesta źródeł i z dofinansowania ze środków publicznych. W 2011 r. na remont powązkowskich zabytków władze Warszawy przekazały 126 tys. zł, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 60 tys. zł. Ponadto ok. 86 tys. zł pochodziło od osób prawnych i fizycznych.

W 2013 r. konserwatorzy wytypowali do renowacji dwanaście nagrobków średniej wielkości powązkowskiej nekropolii, m.in. nagrobków rodziny Norwida, Błeszyńskich i Pałuskich. Rozpocznie się również odbudowa i renowacja muru cmentarnego oddzielającego Cmentarz Powązkowski od cmentarza żydowskiego wzdłuż dawnej ul. Smętnej.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego i Jana Kiepurę

PAP/lata/par