Zdrożeje mięso, cukier będzie tańszy

Warszawa

| Reutersfot. sxc.hu

Nawet o 10 proc. mogą wzrosnąć do końca roku ceny podstawowych artykułów spożywczych. Wszystko przez kiepskie plony, drożejącą ropę naftową i spekulacje - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podwyżki cen mięsa, pieczywa, soków, kawy, owoców czy warzyw przewiduje Federacja Producentów Żywności.

Od stycznia do marca artykuły spożywcze podrożały o 5 proc. Andrzej Gantner dyrektor generalny PFPŻ szacuje, że do grudnia wzrosną jeszcze o 10 proc.

Różne prognozy

Ale ceny wieprzowiny mogą podskoczyć nawet o 15 proc. - tłumaczy Witold Choiński, prezes zarządu związku Polskie Mięso. Powód? - Produkcja żywca została wstrzymana, bo stała się nieopłacalna. Ceny w skupie spadały, a koszt pasz rósł - wyjaśnia.

We znaki da się też ubiegłoroczny nieurodzaj - z tego powodu np. koncentrat jabłkowy podrożał w ciągu roku o 70 proc., pomarańczowy o 50 proc.. Do tego trzeba doliczyć rosnące koszty produkcji związane z drożejącym paliwem i energią – zauważa Barbara Groele, sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków. Prognozuje, że soki podrożeją o blisko 5 proc.

Nawet producenci wód mineralnych chcą podnieść ceny o 15 proc.

Cukier i ubrania taniej?

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" optymistycznie zapowiadają się za to tegoroczne plony – mają wzrosnąć o 5 proc. Niewykluczone więc, że ceny ich przetworów się ustabilizują. Aż o 20–30 proc., mają też stanieć owoce i warzywa. Mogą to jednak zaburzyć rosnące ceny energii i ropy naftowej. Te ostatnie znacznie podnoszą koszty transportu.

Potanieć może za to cukier. Wzrosnąć mają też zbiory bawełny, a to oznacza spadki cen odzieży.

ran/mz