Zdrowe drzewa pod topór. Szkoła buduje boisko

Warszawa

Wycięto drzewa na Ursynowie | warszawa@tvn.pl
Wycięto drzewa na Ursynowie | warszawa@tvn.pl
Wycięto drzewa na Ursynowie | warszawa@tvn.pl
Wycięto drzewa na Ursynowie | warszawa@tvn.pl
Wycięto drzewa na Ursynowie | warszawa@tvn.pl
Wycięto drzewa na Ursynowie | warszawa@tvn.pl

- Ktoś wycina zdrowe drzewa na Ursynowie - zaalarmował nas czytelnik. Dzielnica tłumaczy, że ich usunięcie było konieczne. W ich miejscu powstanie boisko dla uczniów podstawówki.

"W ciągu kilku godzin dokonano masakry - bo trudno to nazwać inaczej - trzech okazałych drzew, w tym potężnego kasztanowca" - poinformował nas czytelnik.

Termin nieprzypadkowy?

Chodzi o drzewa, które rosły na terenie szkoły podstawowej nr 303 przy ul. Koncertowej 8. A dokładnie między dziedzińcem, a częścią gospodarczą budynku.

"Stan drzew nie wskazywał na to, aby były chore - wręcz przeciwnie, w tym sezonie na kasztanowcu trudno było dostrzec jakże popularnego szrotówka. Tym bardziej więc zaskakuje fakt wykarczowanie nastąpiło latem - w okresie lęgowym ptaków" - pisze nasz czytelnik.

"Termin tej akcji - z racji na szczyt NATO, dużo mieszkańców Warszawy wyjechało z miasta - i pośpiech wycinki mogą sugerować, że komuś zależało na dyskretnym pozbyciu się drzew" - sugeruje.

Boisko dla dzieci

Jak dowiadujemy się w urzędzie dzielnicy wycinka była legalna, spowodowana budową boiska.

- Szkoła im. Fryderyka Chopina jest jedną z najstarszych szkół podstawowych na Ursynowie i od lat głównym problemem w placówce jest brak obiektu sportowego. Możliwość jego powstania pojawiła się dzięki budżetowi partycypacyjnemu, zgłoszony w 2015 r. projekt lokalny z terenu Ursynowa Północnego "Boisko szkolne przy SP nr 303 ul. Koncertowa" otrzymał 2662 głosy - tłumaczy Bernardeta Włoch-Nagórny, rzeczniczka urzędu dzielnicy Ursynów.

I dodaje, że po zakończeniu inwestycji uczniowie będą mogli korzystać w czasie lekcji wychowania fizycznego z bieżni, skoczni z rozbiegiem do skoku w dal, boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej i koszykówki.

Szacowany koszt inwestycji to około 1 mln zł.

Drzewa były zdrowe

Rzeczniczka urzędu przyznaje, że wycięte drzewa były zdrowe, ale dzielnica zobowiązała się do dodatkowych nasadzeń. - Usunięcie było konieczne, a wykonawca uzyskał na nie wymagane zgody. W zamian zostaną zaplanowane nasadzenia zastępcze - zapewnia Włoch-Nagórny.

Oprócz szkoły na Koncertowej własnych boisk nie mają dwie ursynowskie podstawówki - nr 81 na Puszczyka i nr 313 na Cybisa.

W maju pisaliśmy o wycince 90 drzewa na terenie parku:

90 drzew poszło pod nóż
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/b