Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

ZDM skontroluje ciężarówki. "Niszczą nasze drogi"

Warszawa

archiwum TVN24Będą częstsze kontrole

Stołeczni drogowcy przejmą od inspekcji transportu sprawdzanie ciężarówek przejeżdżających przez Warszawę. Zapowiadają, że kontroli będzie więcej, a pomagać będą m.in. osoby, które dotychczas zajmowały się fotoradarami.

"Przeładowane ciężarówki niszczą nasze drogi. Decyzją władz Warszawy Zarząd Dróg Miejskich przejmuje kompetencje od Inspekcji Transportu Drogowego, w ramach których będziemy sprawdzać wagę pojazdów ciężarowych, poruszających się po drogach, będących w naszym zarządzie" – informuje ZDM.

Wzmożone kontrole

Co to oznacza w praktyce? – Będzie więcej kontroli, będą się odbywały tak często, jak to tylko możliwe – zapewnia Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. – Będziemy sprawdzać, czy kierowcy mają pozwolenia na przejazd przez miasto, a także czy pojazdy nie są przeładowane – dodaje.

Jak twierdzą drogowcy, przejazd jednej ciężarówki oznacza dla nawierzchni drogi tyle, co 160 tys. samochodów osobowych. A kiedy jest przeciążona, np. do 20 ton na jedną oś, niszczy drogę tak samo jak 3 mln zwykłych aut.

W razie wątpliwości kierowca może być poproszony o przejechanie na jedną z pięciu wag, które znajdują się na terenie miasta. Ale drogowcy zastanawiają się też nad inną formą kontroli. Na Nowym Świecie testują automatyczne czujniki, które sprawdzają czy kierowcy ignorują zakaz wjazdu. – Nie wykluczamy, że wprowadzimy taki system na wylotówkach, żeby sprawdzał czy pojazdy nie łamią zakazu wjazdu – wyjaśnia Gałecka.

10 osób od fotoradarów

Na razie ZDM szuka kierownika wydziału, który będzie zajmował się kontrolami. – Przejmiemy też 10 etatów ze straży miejskiej. Chodzi o osoby, które dotychczas zajmowały się fotoradarami – tłumaczy Gałecka.

Przy kontrolach jednak nadal będzie musiał być obecny policjant lub przedstawiciel inspekcji transportu drogowego. - To określają przepisy prawa – mówi Gałecka.

Drogowcy zaznaczają, że na razie przygotowują się do wdrożenia systemu. Planują ruszyć z kontrolami we wrześniu.

Ostatnio informowaliśmy o sznurze tirów na trasie S8:

Widok na korek na S8
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/sk