Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zdewastowali tablicę pamięci rozstrzelanych Polaków

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plZniszczona tablica przy Grójeckiej

Nieznani sprawcy wymalowali na budynku na Ochocie wielkie graffiti zamazując jednocześnie tablicę upamiętniającą rozstrzelanie około 20 osób w 1943 roku. Sprawą zajmuje się policja.

Tablica zawieszona na ścianie budynku przy ulicy Grójeckiej 47/51 na skrzyżowaniu z ulicą Wawelską upamiętnia śmierć około 20 osób rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pamiątka tej tragedii nie przeszkodziła wandalom w wymalowanie ogromnego graffiti.

Jak poinformowała stołeczna komenda do aktu wandalizmu doszło kilka dni temu. - Sprawą zajmują się ochoccy policjanci. Prowadzimy nasze czynności. Z informacji jakie posiadamy, w poniedziałek ze strony urzędu miasta ma wpłynąć oficjalne zawiadomienie - poinformował nas Tomasz Oleszczuk z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji.

Początek fali terroru

Zniszczona tablica jest jedną z wielu stworzonych na podstawie projektu Karola Tchorka z 1949 roku, upamiętniających znajdujące się w Warszawie miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej.

Tej ochockiej towarzyszy jeszcze jedna, mniejsza, która przypomina, że 9 listopada 1943 roku dokonano tu jednego z pierwszych mordów publicznych wielkiej fali terroru pod rządami Franza Kutchery. Pretekstem do rozstrzelania Polaków był rzekomy zamach na niemieckiego żołnierza.

Pomazana tablica pamiątkowa | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Pomazana tablica pamiątkowa | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Pomazana tablica pamiątkowa | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Znicze przed tablicą pamiątkową | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Zniszczona tablica na Ochocie | Mateusz Szemelter/ tvnwarszawa.pl
Pomazana tablica pamiątkowa | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

skw/b