Zdewastowali pomnik Żołnierzy Radzieckich

Warszawa

| Fakty TVNfot. Andrzej/Kontakt24

Napisy NKWD, FSB i PO zamiast "wiecznej chwały bohaterom Armii Czerwonej". Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie stał się ofiarą wandali, którzy niebieską farbą oszpecili jego znaczną część. Zdjęcie pomalowanego obiektu wysłał Andrzej z Pragi.

Za uszkodzenie mienia powyżej 250 złotych sprawcy grozi kara więzienia do 5 lat. Ale jak tłumaczy Joanna Węgrzyniak z Komendy Rejonowej Policji, funkcjonariusze mogą podjąć działania dopiero wtedy, gdy na komendę wpłynie zgłoszenie od poszkodowanego właściciela. Do tej pory nie mieliśmy żadnych skarg odnośnie tego pomnika - twierdzi policjantka.

Czyszczenie na koszt miasta

Tymczasem problem dewastowania pomnika przez wandali w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe znany jest nie od dzisiaj. - Zawsze składamy zawiadomienie o zdewastowaniu pomnika na policję i tak też będzie tym razem - twierdzi Małgorzata Tytus.

- Jutro pomnik zostanie oczyszczony przez firmę wynajętą przez urząd. Koszt oczyszczenia pomnika zależy od wielkości zniszczeń, często jest to kilka tysięcy złotych - twierdzi urzędniczka. Ostatnie oczyszczanie pomnika z "twórczości" wandali miało miejsce nieco ponad miesiąc temu.

Pomnik Żołnierzy Radzieckich, zwany również Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej poświęcono pamięci 26 żołnierzy poległych w 1944 w walkach przy Rondzie Waszyngtona w Warszawie. Pierwotnie postawiono go w miejscu grobów żołnierzy, potem przeniesiono do Parku Skaryszewskiego. Na tablicy pomnika widnieje napis: "Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej, poległym w walkach o wyzwolenie stolicy Polski Warszawy".

Czytaj więcej na Kontakt24.

am/aj//ja