Zdewastowali miejskie rowery. Szkody na 46 tys. zł

Warszawa

TVN24Veturilo na celowniku wandali

Wandale nie oszczędzają rowerów otwartej przed miesiącem wypożyczalni Veturilo. Urzędnicy wycenili szkody na około 46 tysięcy złotych.

- Liczyliśmy na to, że użytkownicy tego systemu będą szanować rowery. Nie wszyscy się dostosowali, więc są szkody - przyznaje Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Trafiają do serwisu

Od 1 sierpnia rowery wypożyczano już ponad 100 tysięcy razy. Niestety część z 37 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie oddała rowerów w takim stanie, w jakim je wypożyczyła.

Najczęście dewastowane są koszyki, dzwonki, siodełka, kierownice i błotniki. - W jednym przypadku do stacji wróciła sama rama roweru bez kół, kierownicy czy siodełka - opowiada Krajnow.

Do tej pory zanotowano także 20 przypadków zaginięć rowerów. - Naprawa i koszty są po naszej stronie. Oszacowaliśmy je na ok. 46 tys. zł. 40 tys. to koszt zakupu nowych rowerów, a 6 tys. zł to koszt naprawy tych zepsutych - tłumaczy Anna Knowska z firmy Nexbike, która opiekuj się miejskim rowerem w stolicy. - Tworzy się w ten sposób spora liczba rowerów, którymi użytkownicy nie mogą jeździć przez pewien czas, bo serwis musi je naprawiać - dodaje.

Będą elektrozamki

Na razie rowery do stacji są przyczepiane przy pomocy linek szyfrowych. Od przyszłego roku mają być zabezpieczane elektrozamkami. Jak przekonuje ZTM, dzięki temu rowery będzie znacznie trudniej ukraść.

Jak tłumaczą urzędnicy, elektrozamki pojawią się dopiero w przyszłym roku, bo system bemowski, który został uruchomiony wcześniej od miejskiego, zastosował zamki szyfrowe. - Oba systemy musiały zostać zgrane - tłumaczy Krajnow.

Veturilo w liczbach

System Veturilo działa w stolicy miesiąc. Średnio w dzień powszedni rowery wypożycza 3798 osób, w weekend 4113.

Na Ursynowie użytkownicy upodobali sobie w szczególności przejazd m.in z okolic stacji metra Imielin na Pileckiego i Dereniową. W Śródmieściu spod dworca Gdańskiego na Muranowską czy z Krakowskiego Przedmieścia w okolice Rotundy. Na Bielanach popularnością cieszą się trasy z metra Słodowiec na Broniewskiego, a także pod dzielnicowy urząd przy ul. Żeromskiego.

W marcu nowe stacje

Na system warszawskich rowerów publicznych Veturilo składa się na razie blisko 60 stacji, w których można w sumie wypożyczyć ponad 1000 rowerów.

Osoby, które chcą korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymamy podczas rejestracji. Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie

Wypożyczalnie miejskich jednośladów dotrą do kolejnych dzielnic w marcu przyszłego roku. Stacje rowerowe pojawią się na Woli, Mokotowie, Ochocie i Pradze. CZYTAJ WIĘCEJ.

ran/par/roody