Najnowsze

Zdemontowali fotoradary przy Feminie i Wołoskiej

Najnowsze

Zdemontowali fotoradary przy Feminie
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plZdemontowali fotoradary przy Feminie

Ciekawa informacja dla stołecznych kierowców. Straż miejska zdemontowała fotoradary na skrzyżowaniach al. Solidarności i Jana Pawła II oraz przy Wołoskiej i Domaniewskiej. Na razie nie wiadomo czy maszyny wrócą.

Fotoradary na skrzyżowaniu al. Solidarności i Jana Pawła II, które łapały kierowców wjeżdżających na czerwonym świetle, działały od listopada ubiegłego roku. Z kolei takie same urządzenia zamontowane przy Wołoskiej i Domaniewskiej funkcjonowały od stycznia bieżącego roku.

Teraz żółte, charakterystyczne słupy zniknęły z obu skrzyżowań. – To standardowa procedura. Zakończyła nam się umowa z producentem tych urządzeń. Fotoradary zostały zdemontowane – potwierdza Monika Niżniak, rzeczniczka warszawskiej straży miejskiej.

Mogą nie wrócić

Zapytaliśmy czy słupy wrócą na oba skrzyżowania. – Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ze względu na niestabilną sytuację prawną jeśli chodzi o wykorzystywanie takich urządzeń przez straż miejską – precyzuje Niżniak.

W ocenie straży miejskiej działanie obu urządzeń miało duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa na obu skrzyżowaniach. – Porównując ilość zarejestrowanych zdarzeń w pierwszym miesiącu po instalacji do lipca, odnotowaliśmy niemal czterokrotny spadek wjazdów na czerwonym świetle na skrzyżowania – mówi Monika Niżniak.

Nadal funkcjonuje nowoczesny system kamer rejestrujących wjazdy na czerwonym świetle u zbiegu Globusowej i Dźwigowej we Włochach.

Zdemontowali fotoradary na Wołoskiej
Zdemontowali fotoradary na WołoskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Zmiany w prawie

Pod koniec lipca Sejm uchwalił przepisy, według których straże miejskie (gminne) zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców.

W listopadzie zeszłego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazano, że straże miejskie nie powinny używać mobilnych fotoradarów. NIK uznała w dokumencie, że zaangażowanie strażników w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, "jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy".

Więcej o sprawie tutaj

jb/

Pozostałe wiadomości