Zdalne roboty i pancerne wozy na Euro 2012

Warszawa

fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Zdalnie sterowany robot, pancerny wóz policyjny czy mobilne laboratorium chemiczne - to technologie, które mogą pomóc przy ochronie Euro 2012. We wtorek zaprezentowano je w Warszawie.

Granicę Polski nielegalnie przekroczyły osoby posiadajace niebezpieczne substancje, z użyciem których można przeprowadzić atak terrorystycznego podczas Euro 2012. To scenariusz pokazów, towarzyszących europejskiej konferencji na rzecz bezpieczeństwa, Security Research Conference 2011.

Najnowocześniejsze laboratoria

Prezentowane jest wyposażenie, możliwości technologiczne oraz procedury współdziałania służb i formacji odpowiedzialnych za porządek publiczny. Pokaz zorganizowano przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

- W czasie Euro nad bezpieczeństwem setek tysięcy uczestników, organizatorów będą czuwać m.in. policja, straż pożarna, a także straż graniczna - powiedział PAP w czasie prób przed pokazem koordynator wydarzenia Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jak dodał, służby wyposażone będą w najnowocześniejsze laboratoria, systemy detekcji zagrożeń, roboty czy systemy łączności, które pozwalają współdziałać w sytuacjach kryzysowych.

To nie jest science-fiction

W programie znalazło się m.in. nowoczesne laboratorium chemiczne Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie różnego rodzaju groźnych substancji, a operować można w nim nawet w obszarze chemicznie skażonym. Prezentowany jest również pancerny wóz policyjny, pozwalający na koordynowanie działań z niebezpiecznych obszarów.

- Większość rozwiązań technicznych, które są tutaj pokazywane, znajduje się już w operacyjnym wykorzystaniu. To nie jest science-fiction, to nie jest przyszłość, to jest coś, co jest już obecnie w służbie - podkreślił Jakub Ryzenko.

Europejska konferencja

Security Research Conference, w ramach której odbył się pokaz, trwa od 19 do 21 września. To jedna z największych europejskich konferencji poświęconych badaniom w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Co roku organizuje ją kraj unijnej prezydencji. Organizatorem tegorocznej szóstej już edycji Security Research Conference jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wspólnie z Komisją Europejską.

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

PAP/bako/ec