Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zbudują tunel pod torami w Sulejówku. Jest umowa

Warszawa

urząd miasta SulejówekPrzejazd kolejowy w Sulejówku

Ważny krok w kierunku budowy tunelu pod torami w Sulejówku. We wtorek kolejarze podpisali umowę z warszawskim Zarządem Dróg Miejskich i władzami Sulejówka. Projekt wykona firma Mosty Katowice. Jego koszt wyniesie ponad 1,1 mln złotych.

Tunel powstanie pod torami w Sulejówku, w ciągu drogi wojewódzkiej numer 638. - Bezkolizyjna przeprawa zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i usprawni komunikację w mieście - zapowiada Karol Jakubowski, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych.

Swobodniej i bezpieczniej

Kierowcy i piesi mają dostać swobodną i bezpieczną drogę po mieście, które dziś przedzielone jest linią kolejową. Zyskać mają też pasażerowie pociągów, bo - jak zapowiadają kolejarze - po budowie tunelu zwiększy się również płynność ruchu kolejowego w kierunku Siedlec.

To są jednak plany na przyszłość. Na razie jest umowa na projekt. We wtorek podpisały ją Polskie Linie Kolejowe, miasto Sulejówek i Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Umowa na więcej niż milion

- Projekt budowy tunelu wykona firma Mosty Katowice, a jego koszt to niemal ponad 1,1 miliona złotych – informuje Jakubowski i dodaje, że dokumentacja przetargowa pozwalająca na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych będzie gotowa za rok.

W rozmowie z "Gazetą Stołeczną" rzecznik PKP poinformował, że sama budowa powinna planowo ruszyć w 2020 roku i potrwać dwa lata. Co więcej, zapowiada też budowę drugiego tunelu, który miałby powstać bliżej stacji Sulejówek Miłosna i zastąpić przejazd na ul. Krasińskiego.

Czytaj także o innym tunelu, który planują budować kolejarze - w Falenicy i protestach części mieszkańców sprzeciwiających się tej inwestycji:

W tym miejscu na powstać tunelArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/mś