Zbudują nowe muzeum na polu bitwy z bolszewikami

Mówi Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej
Mówi Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Mówi Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy WarszawskiejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Zwycięstwo z bolszewikami w 1920 roku i pokonanie komunizmu kilkadziesiąt lat później ma pokazywać nowe muzeum w Ossowie. Skromniejsza niż pierwotnie planowano placówka ma być gotowa na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Inwestycja gminy Wołomin pochłonie 13 mln złotych.

- Trzeba przypomnieć, że w 1920 roku osiągnęliśmy coś wielkiego jako Polska, jako naród. Udało nam się osiągnąć największe zwycięstwo od czasów wiktorii wiedeńskiej. Musimy pamiętać, że kiedy jesteśmy razem, jednoczymy się, możemy odeprzeć najgorsze niebezpieczeństwa. W Ossowie rozpoczęła się nasza zwycięska walka z komunizmem. Pamięć o tym zwycięstwie trwała przez pokolenia, aż do dzisiaj – mówi Maksym Gołoś, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Ciemne moduły, jasne świetliki

Podczas niedzielnej konferencji prasowej zaprezentowano nową koncepcję architektoniczną. Powstała w pracowni Arkon Atelier z Gdańska, która zaproponowała najniższą cenę z trzech firm, którym złożono ofertę. Budynek będzie się składać z sześciu nieregularnych brył, których niespokojny obrys ma symbolizować ciężką walkę.

Trzy główne moduły będą pozbawione okien, bo takie warunki pozwalają lepiej zorganizować ekspozycję. Zaciemnione części ekspozycyjne zostaną przedzielone świetlikami z widokiem na dawne pole bitwy. Budynek zostanie skierowany lekko na zachód, co ma - według jego projektantów - symbolizować zwycięstwo nad bolszewikami, a w dalszej perspektywie także nad komunizmem.

Podział na moduły umożliwi także etapowanie prac, w zależności od możliwości finansowych w kolejnych latach.

"Bez sygnatury politycznej"

Na zaprezentowanych wizualizacjach dach pokryty jest trawą. Na razie to projekt koncepcyjny, dlatego ta kwestia, podobnie jak wygląd elewacji, nie są jeszcze przesądzone. Przed wejściem do budynku ma powstać reprezentacyjny dziedziniec, a obok wyjścia - parking dla ponad 20 aut i trzech autokarów.

Prace projektowe mają zakończyć się w ciągu kilku miesięcy, tak aby w przyszłym roku ruszyły roboty budowlane.

- Naszą strategiczną perspektywą jest 2020 rok, czyli setna rocznica Bitwy Warszawskiej. W tym czasie chcielibyśmy mieć funkcjonujące muzeum z gotową ekspozycją, obecne w świadomości ludzi. Śmiałym, ambitnym, ale realistycznym planem jest rok 2017, kiedy będziemy mieli już postawiony budynek, wtedy przystąpimy do wyposażania. Szacujemy, że inwestycja pochłonie 10 mln zł – informuje Maksym Gołoś i podkreśla. - Ta inicjatywa nie ma żadnej sygnatury politycznej. W radzie programowej zasiadają przedstawiciele wszystkich liczących się klubów zasiadających w radzie miasta. To daje bardzo dobrą prognozę na przyszłość.

Konkurs na ekspozycję

Oddzielną kwestią jest ekspozycja, na którą ma zostać rozpisany konkurs. Według wstępnych szacunków urządzenie budynku będzie kosztować ok. 3 mln zł. Nowe muzeum ma prezentować w sposób nowoczesny, nie stroniąc od replik, rekonstrukcji i multimediów.

Dyrektor przyznaje, że nie istnieje jeszcze kolekcja, która będzie prezentowana, ani nie powołano zespołu, który ma za to odpowiadać. Zapytany o wzory i inspiracje dla swojej placówki wskazuje muzeum w Palmirach i zespołu parkowo-muzealny pod Verdun.

Pierwsza koncepcja za droga

Realizacja projektu Arkon Atelier oznacza ostateczną rezygnację z koncepcji autorstwa Nizio Design, która zaprezentowano w 2009 roku. Dlaczego pomysł znanego warszawskiego studia powędrował na półkę?

– To była imponująca koncepcja, która miała jednak dwie podstawowe wady realizacyjne. Po pierwsze, sama inwestycja i utrzymanie tego wielkiego kompleksu przewyższało możliwości finansowe gminy. Po drugie, projekt był rozrysowany na terenach, które nie należą do gminy, co oznaczałoby dłuższy okres realizacji. W tej chwili mamy na uwadze krótki termin realizacji i planujemy muzeum na działce należącej tylko do gminy Wołomin – tłumaczy dyrektor muzeum.

Potyczka z bolszewikami

93. lata temu podwarszawski Ossów był miejscem krwawej potyczki z bolszewikami, podczas której zginął m.in. wojskowy kapelan ksiądz Ignacy Skorupka. Zacięte walki z Armią Czerwoną poprzedziły Cud nad Wisłą i ostateczne zwycięstwo, które pozwoliło Polsce zachować niepodległość.

Prace nad profesjonalnym upamiętnieniem tamtych wydarzeń rozpoczęły się kilka lat temu. W kwietniu 2009 Wołomin i Zielonka powołały do życia park kulturowy Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Co roku, 15 sierpnia w Ossowie odbywa się tam rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej.

Filmik promocyjny "Siła 20" (czyta Marika)
Filmik promocyjny "Siła 20" (czyta Marika)Ossów 1920

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl