Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Zbudują kawiarnię przy fontannach

  TVN Warszawa


  Za niespełna dwa miesiące powrócą multimedialne pokazy w Parku Fontann. Stołeczna Estrada planuje też otwarcie pawilonu, w którym będą mogły odbywać się koncerty.

  Na piątek 3 maja zaplanowano start widowisk w Parku Fontann na podzamczu – ogłosiła Stołeczna Estrada, która przejęła zarządzanie tą popularną atrakcją od Zarządu Terenów Publicznych. Multimedialne pokazy będą startowały po godz. 21 i potrwają około 30 minut.

  Przygotowują program

  Pracownicy SE nie chcą na razie zdradzać motywu przewodniego tegorocznych widowisk. – Wciąż trwają prace nad programem – mówi Anna Wojtkowiak ze Stołecznej Estrady.

  "Taniec fontann" będzie można oglądać w piątki i soboty – od maja do września. Przy Parku Fontann ma też powstać pawilon, ale dopiero pod koniec roku. Znajdzie się na wysokości pluskawki dla dzieci, w pobliżu Starej Prochowni przy ul. Boleść. W kawiarni będzie można posilić sie i ugasić pragnienie. Znajdzie się też przestrzeń na koncerty i spotkania literackie.

  Koncepcja kawiarni do zmiany

  Koncepcję pawilonu przygotowała pracownia JEMS Architekci, ale okazało się, że bez poprawek się nie obędzie. - Pracownia nie miała szczegółowego wglądu w infrastrukturę podziemną tego miejsca. W koncepcji kawiarnia znalazła się na kanale, którego nie było na mapach. To jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Szczegółowy projekt oparty na dokumentacji i specyfikacji terenu musi uwzględnić ten fakt i ostatecznie projekt kawiarni w stosunku do koncepcji zostanie lekko zmodyfikowany i przesunięty - wyjaśnia Marek Will, z-ca dyrektora Stołecznej Estrady.

  Zajmuje się tym firma wybrana w przetargu - BW Pracownia Projektowa. Projekt ma być gotowy w kwietniu. Później przyjdzie czas na budowę, więc szans na uruchomienie kawiarni w tym sezonie nie ma. - Szansa byłaby, gdybyśmy rozstrzygnęli przetarg w trybie projektuj i buduj. Ale oferty były zbyt drogie, najtańsza wynosiła ponad 2,6 miliona złotych - wyjaśnia Marek Will.

  Będzie taniej?

  Stołeczna Estrada zdecydowała, że przetargi rozdzieli, bo ma nadzieję, że w ostatecznym rozliczeniu wyjdzie taniej. - Na samym projekcie wyszło o ok. 50 proc taniej. Zapłacimy za niego zwycięskiej firmie 121 tys. zł. Ma być gotowy w kwietniu - wylicza Will. - Później ogłosimy przetarg na budowę. Chcemy, żeby kawiarnia stanęła jeszcze w tym roku - dodaje.

  Otwarta zostanie podczas przyszłorocznego sezonu, gdy wybrany zostanie jej najemca.

  KALENDARZ TEGOROCZNYCH POKAZÓW:

  Kalendarz pokazów
  Stołeczna Estrada

  WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE STOŁECZNEJ ESTRADY

  TAK WYGLĄDAŁY POKAZY W UBIEGŁYM ROKU:

  Tłumy na pokazie fontann
  tvnwarszawa.pl
  Fontanny okazały się hitem
  TVN24

  ran//ec