Zbudują dwa ronda obok siebie

Warszawa

Marcin Gula / tvnwarszwa.plFragment Świętokrzyskiej idzie do remontu

Ma być szybciej i bezpieczniej. Drogowcy "wysłuchali" mieszkańców i przebudują fragment ulicy Kopernika i Świętokrzyskiej położony na wschód od Nowego Światu. Zbudują dwa ronda, a ulica zyska nową nawierzchnię.

Początek prac na fragmencie Świętokrzyskiej pomiędzy Nowym Światem a Kopernika zaplanowano na 4 września, tak przynajmniej jeszcze w poniedziałek przed południem było napisane na tablicach postawionych przez drogowców.

Poprawić bezpieczeństwo

- Wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, a przy skrzyżowaniu Świętokrzyskiej z Kopernika i Kopernika z Tamką powstaną dwa ronda, które mają poprawić bezpieczeństwo i usprawnić ruch - wylicza Małgorzata Gajewska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Okoliczni mieszkańcy cieszą się z tego, ale narzekają na sposób informowania. "Jako mieszkaniec kwadratu ulic Sewerynów, Bartoszewicza, Kopernika, Oboźna, cieszę się z inwestycji, o którą prosiliśmy miasto około 10 lat, natomiast martwi mnie brak koordynacji miedzy służbami miasta oraz brak informacji o planowanych remontach" - pisze na Warszawa@tvn.pl Jarosław. "Zgodnie z informacjami na znaku drogowym ustawionym na wylocie ulicy Kopernika od 4 września skrzyżowanie będzie zamknięte. W ZDM wiedzą, że będzie inwestycja, ale nie maja żadnej informacji o objazdach, zmianach w komunikacji - dojazdu do Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia nie będzie" - dodaje.

"Nie powinni się martwić"

Jak się dowiedzieliśmy, za inwestycję odpowiedzialny jest Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. Urzędnicy twierdzą, że prace rozpoczną się, ale dopiero w przyszłym tygodniu. - Zaczniemy 9 września po tym, jak tarcza drążąca tunel metra przejdzie pod skrzyżowaniem Świętokrzyskiej z Kopernika. Informacje na tablicach zostaną skorygowane – zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

A rzeczniczka ZMID dodaje: - Mieszkańcy nie powinni się martwić, wykonawca prac, czyli Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, zapewni im dojazd do domów przez teren budowy.

W trakcie prac wymieniona będzie nawierzchnia nie tylko na tym krótkim odcinku Świętokrzyskiej, ale także częściowo na ul. Kopernika w kierunku Ordynackiej. ZRiKD dostanie za nie ok. 3 mln zł, mają zakończyć się do końca tego roku.

Nowa Świętokrzyska

Rzeczniczka ZMID zaznacza, że to jest wstęp do modernizacji całej ulicy Świętokrzyskiej, która teraz w większości jest rozkopana przez budowniczych metra. Wizualizację nowej Świętokrzyskiej pokazywaliśmy pierwsi na tvnwarszawa.pl. Ulica ma być przede wszystkim zwężona do dwóch pasów na odcinku od Ronda ONZ do Marszałkowskiej, a dalej kierowcy będą mieli już tylko po jednym pasie.

Będzie mniej miejsc parkingowych, a wzdłuż ulicy staną szpalery drzew, kawiarnie i ogródki. Czytaj więcej na ten temat. - Robotami ma zająć się ZRiKD, ale na fragmentach przy budowanych stacjach będą zlecone przez Metro Warszawskie - wyjaśnia Gajewska. - Powinny zakończyć się wraz z budową metra - we wrześniu 2014 roku - dodaje.

TAK MA WYGLĄDAĆ NOWA ŚWIĘTOKRZYSKA:

Jak ma się zmienić Świętokrzyska?
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran//ec