Zbudują apartamentowce w parku?MJN krytykuje ratusz za bezczynność


Jak informuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, prywatny inwestor uzyskał decyzję o warunkach zabudowy na terenie parku przy ul. Rydza-Śmigłego. Planuje zbudować tam zespół apartamentowców.

Sprawa dotyczy terenu u zbiegu ulic Szarej i Rozbrat, gdzie znajduje się ogródek jordanowski.

"Otrzymaliśmy dziś informację, że w dniu 6 marca 2017 została wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy na budowę zespołu apartamentowców na terenie parku im. Rydza-Śmigłego (działka przy skrzyżowaniu ul. Szarej i Rozbrat), sąsiadującego z Przedszkolem Integracyjnym przy ul. C. Śniegockiej" – poinformowało w komunikacie prasowym Miasto Jest Nasze.

Decyzja o warunkach zabudowy niczego nie przesądza, ale otwiera inwestorowi drogę do ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Działka oddana w reprywatyzacji

Aktywiści przypominają, że działka została oddana w prywatne ręce w ramach reprywatyzacji. Odzyskał ją znany biznesmen Maciej Marcinkowski. Ten sam, który odpowiada za budowę biurowca przy Senatorskiej, w pobliżu placu Zamkowego czy odzyskanie części działki, na której znajdowało się popularne gimnazjum na Twardej.

"Obecnie oficjalnie właścicielem parku przy ul. Szarej jest żona Marcinkowskiego" – piszą aktywiści.

Działacze przekonują też, że wydane warunki zabudowy są sprzeczne z zapisami studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu oraz projektem planu zagospodarowania. Nad tym ostatnim pracę ciągną się od 2009 roku. Jednak obydwa te dokumenty nakazują zachować na Szarej teren zielony.

MJN krytykuje ratusz

"Projekt Warunków Zabudowy jako sprzeczny z projektem planu zagospodarowania powinien być zgodnie z procedurami konsultowany przez Zespól Koordynujący przy Prezydent m. st. Warszawy, który miał możliwość wydania stanowiska wstrzymującego wydanie WZetki (warunków zabudowy – red.)"– piszą działacze MJN.

Wskazują też, że władze Śródmieścia przesłały odpowiednie dokumenty w tej sprawie do stołecznego ratusza już w grudniu 2015 roku. Przez ponad rok miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego – według aktywistów – nie zainterweniowało w tej sprawie.

W środę wieczorem nie udało nam się uzyskać komentarza dzielnicy i potwierdzić tego, czy decyzja o warunkach zabudowy faktycznie została wydana. Rzecznik dzielnicy Śródmieście poinformował, że jest poza urzędem i nie ma możliwości sprawdzenia.

Ratusz: odpowiadaliśmy trzykrotnie

W odpowiedzi na ostrą krytykę ze strony aktywistów i zarzuty o bezczynność ratusza, jego rzecznik odpowiada zdecydowanie: - Tylko w tym roku burmistrz Śródmieścia otrzymał od urzędu miasta trzy opinie negatywne dotyczące wydania warunków zabudowy. W styczniu i w lutym - podpisane przez wicedyrektora Biura Architektury Marka Mikosa, a także w tym tygodniu – przez prezydenta Michała Olszewskiego, który to biuro nadzoruje – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk.

Przypomina, podobnie jak aktywiści z MJN, że zarówno studium jak i projekt planu zagospodarowania przestrzennego nakazuje stworzyć w tym miejscu zieleń. – Przez to kilkukrotnie zwracaliśmy uwagę, że nie widzimy możliwości wydania warunków zabudowy, bo powinno się utrzymać tu teren zielony. Burmistrz o tym wie – mówi nam rzecznik.

Podkreśla też, że w przypadku nieruchomości przy Szarej to właśnie burmistrz (a nie prezydent miasta ani urzędnicy ratusza) jest organem, który wydaje ostateczną decyzję w sprawie warunków zabudowy. Opinię płynące z ratusza nie są dla niego wiążące.

Do całej sprawy odniósł się wieczorem sam wiceprezydent Michał Olszewski.

"To władze Dzielnicy Śródmieście, które są wybrane z rekomendacji PiS i byłych członków Miasto Jest Nasze wydały decyzję dopuszczającą zabudowę terenu przy ul. Szarej. W tej sprawie wydane były negatywne opinie w tym jedna podpisana przeze mnie osobiście! Apeluję, aby rozliczać tych, którzy wydają decyzje i tych, którzy powinni patrzeć na ręce władzom Śródmieścia, czyli Radzie Dzielnicy, w tym Komisji Ładu" – napisał w mediach społecznościowych.

Poinformował również, że w trybie natychmiastowym zostanie wszczęta kontrola w tej sprawie.

Burmistrzem dzielnicy jest Piotr Kazimierczak z Prawa i Sprawiedliwości, wśród zastępców jest między innymi reprezentujący aktywistów Paweł Suliga, a we wspomnianej przez Olszewskiego dzielnicowej komisji ładu zasiada Jan Śpiewak z MJN.

O planach budowy apartamentowców przy Szarej pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w styczniu ubiegłego roku. Inwestor planował budowę trzech pięciokondygnacyjnych budynków mieszkaniowych z ogólnodostępnymi usługami na parterach.

Czytaj więcej o kontrowersjach wokół wspomnianego biurowca na placu Zamkowym:

W tym miejscu ma powstać biurowiec
W tym miejscu ma powstać biurowiecDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: materiały inwestora

Pozostałe wiadomości

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18:30.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Ostrołęce (woj. mazowieckie) w toalecie na terenie jednego z parków znaleziono w środę po południu ciało mężczyzny. Na miejscu pracują policjanci.

Ciało mężczyzny w toalecie na terenie parku

Ciało mężczyzny w toalecie na terenie parku

Źródło:
TVN24

Kierowca białego samochodu potrącił 12-latkę, a następnie uderzył w citroëna i odjechał z miejsca wypadku w kierunku Ciechanowa. 12-latka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Policja szuka sprawcy zdarzenia i prosi o kontakt świadków tego zdarzenia.

Szukają świadków potrącenia 12-letniej dziewczynki

Szukają świadków potrącenia 12-letniej dziewczynki

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali pracownicę banku pod zarzutem prania pieniędzy. - Kobieta ułatwiała wprowadzanie do systemu bankowego gotówki pochodzącej z przestępstw skarbowych - twierdzą śledczy.

Pracownica banku z zarzutami prania pieniędzy

Pracownica banku z zarzutami prania pieniędzy

Źródło:
PAP

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl