Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

"Zbrodnia" przed ambasadą Rosji, przed Pałacem krzyż

Warszawa

Protest przed rosyjską ambasadą

Pod ambasadą Rosji zebrało się kilkaset osób. Wyrażali sprzeciw wobec zbyt wolnego ich zdaniem śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na koniec spalili kukły symbolizujące Donalda Tuska i Władimira Putina, a następnie przeszli pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Demonstracja zakończyła się pod Pałacem Prezydenckim, gdzie postawili krzyż.

Manifestacja rozpoczęła się o godz. 19.00. Uczestniczyło w niej około 600 osób. To mniej niż planowano. Oficjalnie organizatorzy spodziewali się nawet 5 tysięcy osób. Demonstranci rozeszli się przed godz. 21.

"Oto głowa zdrajcy"

Jak relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak manifestacja przebiegała spokojnie. Protestujący skandowali antyrządowe i antyrosyjskie hasła. Przynieśli transprenty z hasłami "Zbrodnia", "Prawda Zwycięży", "WSI+KGB=Zamach" czy "Oto głowa zdrajcy" (z podobizną Kaczora Donalda). Skandowali także "Kto nie skacze ten za Tuskiem hop, hop, hop".

Ok. godz. 20.00 manifestanci spalili kukły symbolizujące Donalda Tuska i Władimira Putina, a część z nich przemieściła się przed Belweder.

Do czasu zakończenia protestu zablokowana jest ulica Belwederska w rejonie ambasady.

Organizatorami manifestacji były Klub Gazety Polskiej i Akcji Alternatywnej "Naszość".

We wtorek rocznica

10 kwietnia odbędą się główne uroczystości związane z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach pod pomnikiem ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczestniczyć będą m.in. premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz wojskowych, a także rodziny ofiar.

PiS oddzielnie

Politycy PiS nie wezmą udziału w oficjalnych uroczystościach. Rano modlić się będą na mszy w kościele seminaryjnym. Tuż po niej, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się Apel Poległych. Zgromadzeni zapalą znicze i złożą kwiaty.

Następnie politycy PiS udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na godzinę 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19.00 odbędzie się msza w katedrze św. Jana, a po niej Marsz Pamięci.

Protest pod ambasadą rosyjską | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Manifestacja pod ambasadą rosyjską | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Protest przed ambasadą rosyjską | Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Protest pod rosyjską ambasadą
Protest
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

mjc/bako