Zbiornik retencyjny na Ursynowie gotowy za dwa lata?

Warszawa

| Fakty TVNPodtopiony budynek na ursynowie po ulewie w czerwcu 2010 r. fot. TVN Warszawa

Zarząd Ursynowa podpisał umowę na koncepcję rekultywacji Jeziora Zgorzała. To pierwszy etap formalności niezbędnych do rozpoczęcia prac, które mają uchronić mieszkańców przed powodzią. Urzędnicy przewidują, że cały proces zakończy się w jednak dopiero w 2013 roku.

Droga do tego, by zbiornik wodny zaczął wreszcie spełniać swoją rolę jest długa i zawiła. Podpisany właśnie dokument będzie podstawą do wystąpienia o warunki zabudowy. Dzielnica chce przy okazji uporządkować linię brzegową i przyległe tereny. Po otrzymaniu decyzji wystąpi więc o opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli ta będzie pozytywna, trzeba będzie porozumieć się z właścicielami terenu, na którym znajduje się jezioro.

Z dokumentami w ręku dzielnica rozpisze przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej. Ta z kolei będzie podstawą do ubiegania się o pozwolenie wodno-prawne, czyli ostatni dokument niezbędny do rozpoczęcia rekultywacji.

Do końca roku przygotują dokumentację

Urzędnicy przewidują, że wykonanie dokumentacji i zdobycie uzgodnień potrwa do grudnia tego roku. Prace zaczną się wiosną, a zakończą jesienią lub już w kolejnym roku. Retencja zbiornika po rekultywacji może wynieść nawet około 100 tys metrów sześciennych.

Położone w południowo-zachodniej części Ursynowa Jezioro Zgorzała jest najważniejszym naturalnym zbiornikiem retencyjnym w tej okolicy. Od lat ulega degradacji - zasypywaniu i zarastaniu. Po intensywnych burzach na początku czerwca 2010 r. okazało się, że zbiornik nie jest w stanie przyjąć wszystkich wód opadowych. To doprowadziło do zalań posesji i podtopień ulic w części Ursynowa.

Władze dzielnicy uznały wtedy, że konieczne jest pilne przeprowadzenie rekultywacji jeziora. Zrezygnowały z planowanej od lat budowy domu kultury przy ul. Kajakowej, a zarezerwowane na ten cel prawie 7 mln zł przeznaczyły na prace przy zbiorniku.

js/roody