Zazielenią ulice po praskiej stronie. "Staną się wizytówką"

Warszawa

Wiceprezydent o zazielenianiu ulicTVN24
wideo 2/2

11 stołecznych ulic po prawej stronie Wisły ma przejść metamorfozę. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na aranżację zieleni wzdłuż arterii na terenie trzech dzielnic.

- Konsekwentnie realizujemy plany dotyczące zielonych zmian przy stołecznych arteriach. Dziś mówimy o przetargach, które pozwolą przearanżować w sumie niemal 80 głównych ulic. Dziś przedstawiamy 11 z nich. To miejsca, które staną się wizytówką zielonej Warszawy, a przede wszystkim będą bardziej przyjazne dla mieszkańców - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

11 dużych ulic

Urzędnicy w przetargu chcą wyłonić wykonawców "koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie" dla Białołęki, Targówka i Pragi Północ. Nowe nasadzenia zaplanowano przy poniższych ulicach:

- Jagiellońskiej i Modlińskiej- Płochocińskiej- Światowida wraz z ulicami Ordonówny, Książkową, Ćmielowską, Świętosławskiego, Milenijną i Traktem Nadwiślańskim- w ciągu ulic Myśliborskiej i Strumykowej- Mehoffera i Świderskiej- w ciągu alei Solidarności i ulicy Radzymińskiej- w ciągu ulic Odrowąża i Wysockiego wraz z ulicami Bazyliańską i Ogińskiego- Chodeckiej, Łabiszyńskiej, Łojewskiej, Suwalskiej- W ciągu ulic Trockiej i Borzymowskiej- Targowej: na odcinku od wiaduktu kolejowego do al. Solidarności- ciągu ulic Marywilskiej i Czołowej.

ZOBACZ ULICE NA GRAFICE

Podobnie jak w przypadku przetargu na projekt ulic na Bemowie, Bielanach i Żoliborzu projektanci powinni zmienić cały obrazu ulic wykorzystując także tereny przy budynkach i rezerwy terenowe.

#ZieloneUlice Warszawy

W sumie zieloną metamorfozę mają przejść 76 dużych ulic, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ma przybyć minimum 18 tysięcy drzew. Jak podaje ratusz, w ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych.

W kolejnych przetargach do zazieleniania zostaną wskazane kolejne ulice: na Ochocie, w Śródmieściu, w Ursusie, we Włochach i na Woli. ran/b