Zastępca Antoniego Macierewicza dyrektorem Zamku Królewskiego

Warszawa

archiwum TVN24Profesor Wojciech Falkowski

Profesor Wojciech Fałkowski został nowym dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie - podało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory Fałkowski był wiceministrem obrony odpowiedzialnym między innymi za szkolnictwo wojskowe.

O możliwej nominacji Fałkowskiego na dyrektora Zamku Królewskiego mówił w październiku wiceminister kultury Jarosław Sellin, o czym informowaliśmy na naszym portalu. Sellin zaznaczył, że zwrócono się do stowarzyszeń muzealników i historyków sztuki z prośbą o ocenę w tej sprawie.

Rezygnacja dyrektora Mrozowskiego

Pytany wtedy, dlaczego obecny dyrektor Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski nie dokończy kadencji, stwierdził: "Pan Przemysław Mrozowski złożył rezygnację. Przez wiele lat był wicedyrektorem Zamku Królewskiego (...). Musieliśmy podjąć decyzję o nowym kierownictwie Zamku Królewskiego i uznaliśmy, że takim dobrym dyrektorem będzie Wojciech Fałkowski".

Profesor Wojciech Fałkowski to historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 roku. Jako współpracownik KOR i organizator podziemnych wydawnictw pozostawał bez pracy do czasu powstania NSZZ "Solidarność". Wówczas został przyjęty ponownie na uniwersytet, doktoryzował się w 1986 roku.

Historyk, doradca prezydenta Warszawy

Od 1993 do 2001 roku był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Habilitował się w 2000 roku. Dwa lata później został doradcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Był szefem zespołu szacującego straty miasta w czasie II wojny światowej.

Przez cztery lata (2008-12) wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor gościnny. Od 2013 roku jest profesorem tytularnym. Wieloletni przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich (2003-12), a od 1994 roku także redaktor naczelny międzynarodowego rocznika naukowego "Quaestiones Medii Aevi Novae". Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i łotewskim Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi.

Zobacz, jak będą wyglądały ogrody Zamku Królewskiego:

To ostatni etap prac odbudowy zamku TVN24
wideo 2/4

PAP/kw/pm