Przygotuj się na:

ZAMYKAJĄ ZAWROTKĘ NA POW

Znika tymczasowa zawrotka w miejscu, gdzie Południowa Obwodnica Warszawy łączy się z Puławską. Zmiany w organizacji ruchu czekają kierowców od poniedziałkowego wieczoru. Drogowcy wyjaśniają, że powodem ich wprowadzenia są prace zmierzające do połączenia funkcjonującej już trasy S2 z ursynowskim odcinkiem.

Zasłonili odkrycie ze stacji kolejowej. Poczeka na lepsze czasy

Najnowsze


Odkryty na stacji Warszawa Włochy dawny rozkład zniknął pod gipsowymi płytami. Kolejarze obiecują jednak, że kiedyś zostanie wyeksponowany. Stanie się to dopiero przy okazji modernizacji tego przystanku.

O odkryciu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl 23 listopada. W przejściu podziemnym na perony stacji Włochy zachował się stary rozkład jazdy. Można było na nim zobaczyć m.in. nazwy miejscowości, do których odjeżdżały pociągi i godziny kursów. W piątek po południu jeszcze raz odwiedziliśmy to miejsce.

- Tablice zostały zasłonięte gipsowymi płytami umieszczonymi na stelażach. W każdej chwili można je zdemontować - powiedział Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

"Rozpoczęcie prac w 2016 r."

O zachowanie pamiątki starało się stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy. Kolejarze obiecali, że rozkład zabezpieczą. Społeczników zasmuciło jednak, że na wyeksponowanie go trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej do 2016 roku.

"Napisy w przejściu podziemnym na przystanek Warszawa Włochy zostaną zabezpieczone i zatynkowane. W ramach modernizacji linii kolejowej nr 447 (Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki) zaplanowana jest rozbiórka istniejącego przejścia podziemnego i budowa nowego, w tej samej lokalizacji. Planowane rozpoczęcie prac ma nastąpić w 2016 roku" - brzmiał fragment odpowiedzi od PKP PLK, na które powołuje się stowarzyszenie.

"Chcemy się zająć tą stacją"

My postanowiliśmy dopytać kolejarzy o tę sprawę.

- Rozkład jazdy zostanie zabezpieczony płytami. Zostaną zbudowane w niewielkiej odległości od ściany, na której jest on namalowany - dzięki temu nikt nie będzie mógł go uszkodzić czy zdewastować do czasu kompleksowej modernizacji całej stacji Warszawa Włochy - mówił tvnwarszawa.pl Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK.

Modernizacja stacji, a także remont i konserwacja przedwojennych wiat, ma być jedną z pierwszych inwestycji PLK z wykorzystaniem pieniędzy UE na lata 2014-20.

- Chcemy zająć się stacją, remontem wiat, peronów, pełnym dostosowaniem jej potrzeb osób niepełnosprawnych, w sposób kompleksowy. Obecnie opracowujemy dokumentację projektową, potrzebną do przeprowadzenia prac modernizacyjnych - zaznacza Dutkiewicz.

I obiecuje, że wykonawca prac będzie zobowiązany do jak najlepszego wyeksponowania rozkładu jazdy stacji.

Z lat 30. albo 50.

Z kiedy może pochodzić odkrycie? - Najprawdopodobniej z okresu nie późniejszego niż lata 50. ubiegłego wieku. Ta opcja wydaje się najbardziej pewna na podstawie porównania rozkładów jazdy - oceniał na początku grudnia Dutkiewicz.

To potwierdzałoby przypuszczenia eksperta zajmującego się warszawską komunikacją miejską, z którym rozmawialiśmy tydzień temu. - Przyjmowałbym, że rozkład nie mógł powstać wcześniej, niż zimą z przełomu lat 1937/38 i nie później niż w latach 1953/54 - mówił wtedy Daniel Nalazek, redaktor serwisu trasbus.com.

Odkrycie na stacji WłochyMateusz Szmelter

ran/lulu

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl