Zasłonili hotel reklamową płachtą. Urzędnicy odwołali rezerwację

Warszawa

tvnwarszawa.plReklama zasłoniła hotel

Nowa płachta reklamowa zasłoniła fasadę hotelu MDM. Sytuacja oburzyła naczelnika miejskiego wydziału estetyki i Zarząd Dróg Miejskich. Drogowcy postanowili odwołać swoje rezerwacje w hotelu.O odwołaniu rezerwacji ZDM poinformował na swojej stronie internetowej. W hotelu MDM mieli gościć zagraniczni uczestnicy czerwcowej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa.

"Kiedy Wojciech Wagner, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, ogłosił, że udało usunąć się reklamę wielkoformatową z frontu budynku, zarezerwowaliśmy pokoje za pomocą portalu rezerwacji hoteli. Widok z okien hotelu, prostej Marszałkowskiej, powinien spodobać się naszym gościom. Niestety nasi goście nie zobaczą go już. Po pierwsze, hotel MDM znów jest osłonięty reklamą, po drugie odwołaliśmy rezerwację dla naszych gości" – czytamy w oświadczeniu ZDM. Tym samym operatorowi hotelu przeszło koło nosa 3,7 tys. złotych.

Drogowcy zapewnili też, że poinformowali portal rezerwacyjny, że hotel posługuje się nieaktualną fotografią, co może mylić potencjalnych klientów.

Dwa lata walki z reklamą

Wielka reklamowa płachta pojawiła się na budynku kilka dni temu. Oburzyła wspomnianego naczelnika, który opisał sprawę na portalu społecznościowym. Z jego wpisu dowiadujemy się, że zdjęcie poprzedniej reklamy, która wisiała w tym miejscu, nakazał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Wagner przyznaje, że procedura była skomplikowana i długotrwała."Reklama była sprzeczna z planem miejscowym, nakazującym utrzymywanie w stanie pierwotnym zabytkowej elewacji budynku. 22 grudnia 2014 stwierdzono usunięcie instalacji mocującej i umorzono procedurę" – poinformował Wojciech Wagner.

Niestety, niedługo mogliśmy cieszyć oko widokiem fasady hotelu. "Już po 10 dniach, z Nowym Rokiem, na hotelu znowu pojawiła się reklama, na której zechciała zaprezentować się marka Samsung. 2 stycznia Wydział Estetyki zgłosił sprawę do nadzoru budowlanego. Ponieważ jest to nowa samowola budowlana, która wymaga wszczęcia nowej procedury, to należy się liczyć z tym, że po wysiłku wielu ludzi z powiatowego, wojewódzkiego i ogólnopaństwowego szczebla nadzoru budowlanego, do których będzie się kolejno odwoływać inwestor, a także zaangażowaniu w sprawę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, fasadę hotelu MDM ujrzymy znowu - na tydzień, może dwa - już za ok. 2 lata" – nie pozostawiał złudzeń naczelnik.

Procedura ruszyła od nowa

Procedura mająca doprowadzić do zdjęcia nowej reklamy została już wszczęta. – 20 stycznia przeprowadzimy na miejscu kontrolę. W naszej opinii reklama jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania. Będziemy zmierzać do wydania nakazu rozbiórki – mówi tvnwarszawa.pl powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Kłosowski.Firma Samsung, która reklamuje się na wielkiej płachcie, odmówiła komentarza i odesłała nas do właściciela powierzchni reklamowej. Dyrektor generalny hotelu MDM stwierdził natomiast, że reklama, wbrew temu opinii nadzoru budowlanego, nie łamie obowiązującego prawa.

W przeszłości na banerze reklamowało się kilka dużych firm branż telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej, spożywczej czy medialnej (m.in. TVN).

ep/b/ec