Zaskoczenia nie ma. Wygrał "Północny"

Warszawa

fot. urząd dzielnicy Białołeka

Zaskoczenia nie ma. 80 proc. osób biorących udział w konsultacjach zorganizowanych przez Ratusz chce, żeby most łączący Białołękę z Bielanami nazywał się Północny. Wyniki badania trafią teraz do radnych dzielnic, a następnie do samorządowców miejskich - to oni podejmą ostateczną decyzję.

Konsultacje trwały niemal cały sierpień – głównie przez internet. Jak podaje urząd miasta, w głosowaniu wzięło udział 7433 osoby. Za nazwaniem mostu imieniem Marii Skłodowskiej-Curie opowiedziało się 15,6% głosujących, za nazwą Most Pólnocny 80,2% głosujących, 4,3% nie wybrało żadnej z proponowanych nazw ("żadna z powyższych").

Bielany i Białołęka za Północnym

- Głosy wrzucano też do urn - na takie rozwiązanie zdecydowało się 416 osób na Bielanach i 54 na Białołęce - mówi Anna Petroff-Skiba z Centrum Komunikacji Społecznej.

Mieszkańcy dzielnic, przez teren których przeprawa ma przebiegać, również zdecydowanie opowiedzieli się za Północnym. Na Białołęce za było 88 proc., na Bielanach 77 proc.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

Radni "prywatnie za"

Niespodzianki nie było. Nazwa, którą warszawiacy posługują się na co dzień wygrała. Propozycję muszą jeszcze zaopiniować radni Bielan i Białołęki.

- Cięzko powiedzieć, jak zagłosują radni naszej dzielnicy - mówi Robert Wróbel, przewodniczący rady na Bielanach z ramienia PO. - Prywatnie jestem za nazwą Most Północny. Również radni, z którymi rozmawiałem w wakacje, są za tą propozycją - dodaje.

Ostateczną decyzję podejmie jednak Rada Warszawy. - Za wcześnie, żebyśmy mówili o tym, jak będziemy głosować. Po to odbyły się konsultacje, żeby się nad tym zastanowić - kwituje Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO).

Internauci tvnwarszawa.pl też za Północnym

Z prawie 12 tys. głosów, które oddano w internetowej sondzie na tvnwarszawa.pl 74% było za mostem Północnym, a za Skłodowskiej 15%:

Także w badaniu GFK Polonia, przeprowadzonym w 2009 roku na zlecenie TVN Warszawa ponad połowa (54 proc.) respondentów uznała, że nazwa "most Północny" przylgnęła do tej przeprawy tak mocno, że nie ma sensu nadawać jej innego imienia.

ran/mz