Zarząd Zieleni zamiast 22 miejskich instytucji

Warszawa

UM WarszawaPo konferencji sadzono drzewa w parku Traugutta

Parki, skwery, brzegi Wisły i cała miejska zieleń przechodzi w ręce jednego gospodarza - Zarządu Zieleni. Nowa jednostka została oficjalnie powołana wraz z początkiem października. - Chcę, aby zieleń stała się jednym z priorytetów miasta w zakresie tworzenia przestrzeni publicznej - zadeklarował jej nowy dyrektor Marek Piwowarski.

Do tej pory stołeczną zielenią zajmowały się 22 instytucje. Wśród nich m.in. Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Terenów Publicznych i poszczególne dzielnice. Nowa jednostka to zmienia i wszystkie "zielone" kompetencje skupia w jednym ręku.

O powołaniu Zarządu Zieleni pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już w czerwcu. Jego utworzenie zaakceptowali miejscy radni pod koniec sierpnia. Natomiast wraz z początkiem października nowa jednostka oficjalnie rozpoczyna swoje działanie.

81 parków, 225 skwerów

Do jej głównych zadań będzie należało systematyczne gospodarowanie terenami zielonymi. Zarząd weźmie w opiekę 81 parków (w tym 18 ogólnomiejskich), 225 skwerów i zieleń uliczną. Będzie też odpowiadać za promowanie krajobrazu miasta i edukację ekologiczną. - Zajmiemy się też warszawskimi ciekami wodnymi. Chcemy tu wykorzystać nasze doświadczenie do rewitalizacji brzegów Wisły. Pewnie mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale w stolicy mamy ponad 100 km mniejszych rzek i kanałów - podkreślił Marek Piwowarski, który wcześniej zajmował się właśnie zagospodarowaniem Wisły jak pełnomocnik ratusza, a teraz będzie pełnił stanowisko szefa Zarządu Zieleni.Przekazywanie zadań od poszczególnych jednostek będzie odbywało się stopniowo. Najpierw do Zarządu Zieleni trafią zadania od Zarządu Terenów Publicznych, potem działania związane z zagospodarowaniem Wisły i na koniec kompetencje z poszczególnych dzielnic. - Skupienie kompetencji i przekazanie ich w ręce ludzi, którzy naprawdę się na tym znają są gwarantem tego, że zieleń w mieście będzie coraz lepsza - zapewnił na konferencji prasowej wiceprezydent Michał Olszewski.

Miasto zapowiada nowe parki

Oprócz dbałości o już istniejące obiekty, nowy zarząd będzie się zajmował planowaniem, pozyskiwaniem funduszy i tworzeniem nowych terenów zielonych. - Stawiamy przed tą jednostką bardzo duże wyzwania. Z projektów, które czekają nas niebawem, mamy m.in. park przy ul. Gierdziejewskiego w Ursusie, teren nad Kanałem Żerańskim czy park nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie - zapowiedział. - Na Ursynowie niebawem powstanie też nasz największy park - park Cichociemnych. To prawie 20-hektarowy teren, który będzie stanowił bardzo atrakcyjne rekreacyjne miejsce między Lasem Kabackim, a nowo rosnącymi osiedlami na Ursynowie - dodał wiceprezydent. Co ważne, wraz z powołaniem nowej jednostki nie znika stanowisko pełnomocnika ds. zieleni. Renata Kuryłowicz, która pełni tą funkcję ma być częścią nowego zespołu. - Docelowo nowa jednostka będzie liczyć około 90 pracowników - poinformował Piwowarski.

Konferencja ws. powołania Zarządu Zieleni
UM Warszawa

Zielone konsultacje społeczne

Zanim Zarząd Zieleni na dobre weźmie się do pracy, będzie musiał stworzyć dokument kierunkowy, który będzie wyznaczał dalsze działania. Plan ten, jak zapowiadają urzędnicy, ma być wypracowany wspólnie z mieszkańcami w konsultacjach społecznych i warsztatach. – Nie ma takiej sfery życia publicznego w mieście, która budzi większe społeczne, aktywne i pozytywne zaangażowanie mieszkańców niż zieleń. Chcemy to wykorzystać, tworząc nowe sposoby i narzędzia udziału mieszkańców w tworzeniu i utrzymaniu terenów zieleni – powiedziała Renata Kuryłowicz.

Konsultacje przewidziane są na przełom 2016 i 2017 roku. Po warsztatach zarząd zatwierdzi szczegółowy plan działania i przygotuje dokładny program rozwoju zieleni. - Ostateczne przeniesienie pracowników i oficjalne rozpoczęcie działań naszej jednostki planujemy na lipiec-sierpień 2017 roku - podsumował Piwowarski.

Powołanie nowej jednostki wiceprezydent Michał Olszewski zapowiadał już kilka miesięcy temu.

Wiceprezydent o nowej jednostce
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kw/b