Zarażony nietoperz i wścieklizna pod Warszawą. Uważaj na swoje zwierzę

Warszawa

ShutterstockNietoperz zarażony wścieklizną (zdj.ilustracyjne)

W podwarszawskiej gminie Nieporęt Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził przypadek zagrożenia wścieklizną. Choroba wystąpiła u nietoperza. Władze gminy apelują do mieszkańców o ostrożność i szczególną opiekę nad swoimi zwierzętami.

O zagrożeniu wścieklizną w Nieporęcie poinformował w mediach społecznościowych wójt tej gminy Maciej Mazur. Jak czytamy w załączonym przez niego piśmie od Inspekcji Weterynaryjnej, służby zdecydowały się wyznaczyć "ognisko wścieklizny", w którym należy stosować się do specjalnych obostrzeń.

Środki ostrożności

Po pierwsze, unikać bezpośredniego kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie dotykać znalezionych martwych zwierząt. Jeśli takie zobaczymy, należy o tym natychmiast powiadomić policję, straż miejską lub służby weterynaryjne.

Szczególnie ostrożni powinni być posiadacze psów i kotów. Nie wypuszczać ich bez ochrony i zadbać, aby miały wszystkie niezbędne szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Brak ostrożności będzie karane

Środki ostrożności obowiązują w Nieporęcie i w okolicach. Inspekcja weterynaryjna wylicza w swoim komunikacie takie miejscowości jak: Aleksandrów, Beniaminów, Białobrzegi, Józefów, Kąty Węgierskie, Izabelin, Michałów, Grabina, Rembelszczyzna, Stanisławów Pierwszy, Stanisławów Drugi, Wola Aleksandra i Wólka Radzymińska.

"Zastosowanie się do restrykcji jest niezbędne do szybkiego zwalczenia choroby. Osoby niestosujące się do powyższych wymogów będą pociągane do odpowiedzialności karnej" - czytamy w piśmie Powiatowego Inspektora Weterynarii.

Czytaj także o dużym zainteresowaniu bezpłatną sterylizacją i kastracją w Warszawie:

Wojewoda wstrzymał sterylizacje w WarszawieTVN24
wideo 2/3

kw/mś