Zaprojektują wystawy. Na muzeum nie ma pieniędzy

Najnowsze

| Eurosportfot. Paczowski ET Fritsch Architectes

Ich zadaniem będzie zaprojektowanie dwóch przestrzeni muzealnych, dotyczących wolnych elekcji oraz kultury II RP. Na przygotowanie projektu będą mieli pół roku. 11 maja ruszy międzynarodowy konkurs na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski. Na sam budynek na razie nie ma pieniędzy.

- Zadaniem plastyków, którzy zgłoszą się do konkursu, będzie zaprojektowanie wybranych fragmentów ekspozycji. Na podstawie materiału wizualno-narracyjnego, przygotowanego przez MHP, uczestnicy konkursu mają zaprojektować dwie przestrzenie muzealne. Jedna to "Wolna elekcja", a druga "Kultura II RP". Czas na przysłanie prac to około pół roku - poinformował PAP w środę dr hab. Igor Kąkolewski z Muzeum Historii Polski.

W jury konkursu zasiądą: historyk prof. Wojciech Tygielski (były prorektor UW), historyk sztuki Juliusz Chrościcki, historyk prof. Jerzy Zdrada (UJ) i, prawdopodobnie, znany scenograf Allan Starski.

Opóźnienia w budowie muzeum?

Konkurs architektoniczny na siedzibę muzeum został rozstrzygnięty w 2009 roku. Wygrała pracownia Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga. Muzeum ma powstać nad Trasą Łazienkowską. Budowa gmachu siedziby MHP ma zostać sfinansowana w 80 procentach ze środków unijnych, resztę ma pokryć resort kultury. Prace miały rozpocząć się w 2011 roku. Teraz terminy się zmieniły.

- Architekt, prof. Bohdan Paczowski, zaproponował harmonogram, który zakłada prawie 2-letnie dojście do projektu budowlanego i do pozwolenia na budowę. To oznacza, że szansa na zbudowanie Muzeum Historii Polski z aktualnego rozdania środków europejskich nie istnieje – powiedział w środę PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Władze MHP rozczarowane

Minister uzależnia realizację projektu muzeum od tego, czy pieniądze na to znajdą się w następnym rozdaniu środków europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

- Jeżeli będą gwarancje na to, że te środki się pojawią, natychmiast przystąpimy do realizacji projektu architektonicznego. Na razie rozpisujemy konkurs na sama wystawę - zwrócił uwagę Zdrojewski.

Władze muzeum nie kryją jednak oburzenia. - Wiellokrotnie występowaliśmy do pana ministra o przyznanie funduszy. Teraz najbliższa pula otworzy się w 2014 r., ale nie wiemy, jakie wtedy będą priorytety. Może znowu nic nie dostaniemy - zastanawia się na łamach "Gazety Stołecznej" Robert Kostro, dyrektor MHP.

Historia Polski nad Trasą Łazienkowską

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Jego zadaniem będzie prezentacja najważniejszych wątków polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia powstania, obrony i kształtowania mechanizmów wolności w Polsce, począwszy od demokracji szlacheckiej aż po "Solidarność".

Przyszła siedziba Muzeum Historii Polski będzie budynkiem-mostem. Jego konstrukcja złączy brzegi warszawskiej Trasy Łazienkowskiej i pokryje ją na odcinku od Muzeum do placu na Rozdrożu.

Ma kosztować około 360 mln zł.

myk/ran/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Eurosport