Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zaplecze dla Mordoru na Okęciu? "Mogą powstać całe nowe dzielnice"

Warszawa

TVN24Gościem programu "Bilans" był Mikołaj Wild

Warunkiem powodzenia Portu "Solidarność" jest zamknięcie Lotniska Chopina - powiedział w TVN24 BiS pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.

Wild mówił, że w pierwszym etapie Centralny Port Komunikacyjny obsłuży do 45 milionów pasażerów. - Takie są założenia w koncepcji, którą zajmuje się rząd. Nie wiemy natomiast, kiedy zostanie osiągnięty ten poziom i kiedy będziemy musieli rozbudować port. To może stać się po 5, 10 a nawet po 20 latach od otwarcia Portu "Solidarność" - wyjaśniał.

Lotnisko Chopina do zamknięcia

Zapewnił, że CPK nie stanowi konkurencji dla lotnisk regionalnych ponieważ oferuje innego rodzaju usługę. - Porty regionalne są przewidziane do ruchu prostszego, bliższego. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć w równym stopniu otworzenie restauracji nie zagraża fast-foodom - mówił.

Gość programu "Bilans" podkreślił, że warunkiem powodzenia Portu "Solidarność" jest zamknięcie Lotniska Chopina. - Były już na świecie przypadki, gdy otwierano drugi port sieciowy, który miał obsługiwać tą samą aglomerację, na przykład w Montrealu. Zawsze kończy się to fiaskiem. My nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji. Dlatego Lotnisko Chopina dla ruchu cywilnego zostanie zamknięte - zaznaczył.

Jak dodał lotniska regionalne, które są oparte na rzetelnych biznesplanach i są rentowne, pozostaną rentowne. - Jeżeli lotniska regionalne, które dziś nie są rentowne i są dotowane przez samorządy, upadną, to nie z powodu Portu "Solidarność", tylko z powodu wybujałych ambicji, na których zostały zbudowane - powiedział.

Nowa dzielnica

Pytany, co powstanie w miejsce Lotniska Chopina Wild odpowiedział, że na świecie istnieje wiele udanych adaptacji zamykanych lotnisk.

- Mogą powstać całe nowe dzielnice. To jest bardzo atrakcyjny teren, dobrze skomunikowany, blisko centrum. Mamy możliwość zaprojektowania od zera nowej dzielnicy, w sposób uwzględniający potrzeby mieszkańców. Możemy stworzyć tam dobre zaplecze dla tzw. Mordoru, czyli części biurowej Warszawy. To jest jedna z możliwości, przed którymi stoimy - powiedział Wild.

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. Jak mówił w ubiegłym tygodniu Wild, przedstawiając koncepcję CPK, pierwszy samolot ma odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

tos/ms