Zaokrąglone i z serduszkiem. Takie będą publiczne szalety

Warszawa

ZM / SARP / tvnwarszawa.plProjekt toalety publicznej

Zaokrąglone narożniki, na elewacji glazurowane kafle, w pełni automatyczna obsługa. Proste i eleganckie, ale przede wszystkim funkcjonalne mają być nowe toalety publiczne w Warszawie. Na początku staną w 19 lokalizacjach w Śródmieściu i nad Wisłą.

Koncepcja, którą pierwsi pokazaliśmy na tvnwarszawa.pl, została oficjalnie zaprezentowana w środę wieczorem w Okrąglaku na rogu ulic Świętokrzyskiej i Emilii Plater. To miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Przez lata mieściła się tam toaleta publiczna, potem zamknięto ją na długo, aż wreszcie zmieniono w bar z kebabem. W Warszawie nie był to przypadek odosobniony - podobny los spotkał wiele publicznych szaletów. Kolejne władze stolicy ewidentnie ten problem odpuszczały, naiwnie myśląc, że rozwiąże go rynek. Nie rozwiązał.

Zadanie, nad którym od roku pracuje Zarząd Mienia, to pierwsza poważna próba zmierzenia się z tym tematem. Jeszcze w tym roku ma zostać wybrana firma, która wyprodukuje i zainstaluje automatyczne toalety miejskie. Chodzi o 19 lokalizacji w Śródmieściu i nad Wisłą. Część toalet ma być wielokabinowa (co najmniej trzy stanowiska).

Wiemy, jak będą wyglądać - rekomendacje dla docelowego projektu opracował na zlecenie miasta wyłoniony w otwartym konkursie Stowarzyszenia Architektów RP zespół w składzie: Aleksandra Wasilkowska, Marcin Kwietowicz oraz Marek Happach.

Zaokrąglone i z serduszkiem

W wersji podstawowej (jednokabinowej) szalet będzie miał 4 m długości, 2,65 m szerokości i 3,2 m wysokości. Dach będzie płaski ze świetlikiem. Narożniki zostaną zaokrąglone, ściany wyłożone w całości wąskimi kaflami, w czym można upatrywać inspiracji architekturą warszawskiego modernizmu. Architekci odwołują się także do tzw. małej architektury Warszawy – donic, słupów ogłoszeniowych i kiosków z Traktu Królewskiego.

Przesuwane drzwi wejściowe zostaną pokryte takim samym materiałem jak elewacja ścian, dodatkowo znajdzie się na nich inspirowane sławojkami serduszko – znak rozpoznawczy warszawskim szaletów. Otworzą się po wrzuceniu monety. Architekci zaznaczyli, że kafle mają być odporne na mróz, ścieranie i graffiti. Dopuścili sześć wariantów kolorystycznych: jasny szary, grafit, czarny, brąz, ceglany, ciemna zieleń.

W środku, poza oczywistymi umywalką i sedesem, znajdzie się także miejsce na przewijak dla niemowląt. Toaleta będzie w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Na początek w 19 miejscach

Zarząd Mienia prowadzi już tzw. dialog konkurencyjny z firmami chętnymi do budowy szaletów w 19 miejscach (16 obiektów jednokabinowych i trzech trzykabinowych lub większych). Jeśli prace pójdą sprawnie, kontrakt będzie można rozszerzyć o 30 kolejnych lokalizacji.

- Firma, który złoży najlepszą ofertę, przedstawi szczegółowy projekt na podstawie opracowanych wytycznych. Potem stworzy prototyp toalety, który będziemy musieli zaakceptować. Gdy tak się stanie, ruszy produkcja i montaż - mówi nam Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły. - Na oferty czekamy do 16 grudnia - dodaje.

Budowa pierwszych toalet ma ruszyć na wiosnę przyszłego roku.

Tu staną nowe toalety:

ul. Wybrzeże Gdyńskie, na wysokości ul. Krajewskiego (Żoliborz)ul. Wybrzeże Gdańskie, na wysokości ul. Sanguszki (Śródmieście); wielostanowiskowaul. Wybrzeże Gdyńskie, na wysokości ul. Czujnej (Żoliborz)ul. Wioślarska, okolica mostu Poniatowskiego (Śródmieście)ul. Wioślarska, okolica ul. Ludnej (Śródmieście)ul. Solec, Rejon Płyty Desantu (Śródmieście); wielostanowiskoweul. Wał Miedzeszyński, na wysokości ul. Krynicznej (Praga Południe)ul. Wybrzeże Helskie, na wysokości ul. Ratuszowej (Praga Północ)ul. Boleść, u zbiegu z ul. Wybrzeże Gdańskie (Śródmieście)ul. Nowy Zjazd, parking pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim (Śródmieście); wielostanowiskowaul. Sowia, Mariensztat (Śródmieście)ul. Kościelna, Nowe Miasto przy schodach drewnianych (Śródmieście)pl. Grzybowski, w narożniku przy ul. Bagno (Śródmieście)ul. Smolna, w okolicy dworca PKP Powiśle (Śródmieście)ul. Lewartowskiego, na wysokości ul. Zamenhoffa (Śródmieście)ul. Kruczkowskiego, na wysokości ul. Książęcej (Śródmieście)ul. Agrykola, rejon parku Łazienki Północne (Śródmieście)pl. Na Rozdrożu, skwer Kisielewskiego "Kisiela" (Śródmieście)ul. Czerniakowska w rejonie skweru Iringha (Śródmieście)

Zobacz także: reporter TVN 24 kontra automatyczna toaleta na Polu Mokotowskim:

Automatyczna i niebezpieczna
TVN24

Piotr Bakalarski