Zanieczyszczenie powietrza w stolicy. 350 osób rocznie umiera na raka

Warszawa

TVN24Zanieczyszczenie powietrza

Eksperci zbadali, ile osób w polskich miastach zapada na choroby układu krążenia czy oddechowego, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza. Wynika z nich, że rocznie w stolicy na nowotwór płuc umiera 350 osób – informuje "Gazeta Stołeczna".

- Analizowaliśmy liczbę przedwczesnych zgonów na te choroby w poszczególnych miastach oraz informacje o zanieczyszczeniu powietrza – tłumaczy dziennikowi dr Artur Badyda z Wydziału Inżynierii Środowiska PW. - W stolicy przez cały rok stężenie drobnocząsteczkowych pyłów w powietrzu jest w górnych granicach normy, a czasami ją przekracza – dodaje.

"Organizm nie ma kiedy się czyścić"

Analizy przeprowadziły Wojskowy Instytut Medyczny i Politechnika Warszawska. Wynika z nich, że Warszawa wraz z Bydgoszczą jest na trzecim miejscu pod względem zapadalności na choroby układu krążenia i oddechowego, raka płuc oraz chorobę niedokrwienną serca ze względu na zanieczyszczenie powietrza przez pyły. Na pierwszym miejscu jest w Kraków, a na drugim Łódź z Katowicami.Według analizy w Polsce rocznie nawet 45 tys. osób umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Pyły pochodzące na przykład z domowych pieców dostają się bezpośrednio przez płuca do krwi. - Jeśli pyłów jest za dużo, organizm nie ma kiedy się oczyścić. To wywołuje ciągły stan zapalny, a to prosta droga np. do astmy oskrzelowej – mówi gazecie dr Piotr Dąbrowiecki, szef Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. - Nadmierne stężenie pyłu zawieszonego wywołuje i nasila także choroby płuc i układu krążenia, takie jak zawały serca, zaburzenia rytmu serca oraz udary mózgu – dodaje.Według badaczy wysokie stężenie pyłów w warszawskim powietrzu może powodować rocznie nawet 1,8 tys. zgonów z powodu chorób układu krążenia i płuc, a także do 1 tys. przypadków choroby niedokrwiennej serca.Jak informuje "Gazeta Stołeczna", naukowcy zaczynają również nowe badania – chcą sprawdzić, jakie substancje wydostają się z kominów w Legionowie, bo jest tam wiele domów ogrzewanych węglem.

Zobacz reportaż programu "Polska i Świat" TVN24 o smogu w miastach:

Smog zatruwa stolicę
TVN 24

ran