Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Zamykają Targową. Sprawdź objazdy

Warszawa

fot

Liczba podróży odbywanych samochodem na Pradze spadnie o 30 procent. Szybciej będą korkować się stołeczne mosty i Wisłostrada. Na dwa lata most Śląsko-Dąbrowski zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego. 15 października budowniczowie metra zamkną ul. Targową.

Od najbliższej soboty warszawiacy doświadczą w pełni utrudnień z wiązanych z budową centralnego odcinka II linii metra. Zostanie zamknięte skrzyżowanie, pod którym powstanie stacja metra Dworzec Wileński i tory do zawracania pociągów.

Utrudnienia poza Pragą

- To ostatnie, ale bardzo duże utrudnienia, które zasięgiem będą wykraczać daleko poza rejon skrzyżowania Targowej z al. Solidarności – zapowiada Janusz Galas, miejski inżynier ruchu.

– Wielu kierowców z Pragi zjedzie na Wisłostradę, dodatkowo zakorkują się i tak już obciążone mosty. Tym, którzy nie muszą jeździć samochodem, radziłbym przesiąść się do komunikacji miejskiej – dodaje.

Objazd do Żaby

Po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu nie będzie można przejechać przez skrzyżowanie al. Solidarności z Targową. Ruch w stronę mostu śląsko Dąbrowskiego będzie możliwy jedynie dla autobusów komunikacji miejskiej i taksówek. Ruch tramwajowy będzie prowadzony poprzez specjalny objazd wybudowany na ul. Ratuszowej.

Nie będzie możliwy skręt z Targowej w al. Solidarności.

Kilka skrzyżowań w rejonie Dworca Wileńskiego został już częściowo przebudowana, by przyjąć ruch kierowany na objazdy. Tak jest m.in. w przypadku skrzyżowania al. Solidarności z ul. Szwedzką (dwa pasy do prawoskrętu w kierunku ronda Żaba).

Parkingi przesiadkowe

Dla kierowców, przygotowany zostanie parking na prawie 500 aut wzdłuż al. Solidarności przed skrzyżowaniem z ul. Targową. Kierowcy będą też mogli pozostawiać auta na jednym z poziomów parkingu w CH Wileńska na zasadach P+R (wjazd tylko z ważnym biletem ZTM).

Busem do centrum

Na placu Bankowym przygotowany zostanie parking dla autobusów należących do prywatnych przewoźników. - Cześć przewoźników, którzy utrzymują kursy z Legionowa, Ząbek, Marek i nie będą chcieli jeździć obciążonym mostem Gdańskim, będzie mogła wjechać na Most Śląsko-Dąbrowski i zatrzymać się na pl. Bankowym – tłumaczy Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM.

fot
fot. ZTM

– W godzinach szczytu przez ten most będzie kursowało 80 pojazdów komunikacji miejskiej na godzinęi drugie tyle autobusów prywatnych przewoźników - dodaje.

Zobacz zmiany w organizacji ruchu:

fot
fot. ZTM
fot
fot. ZTM
fot
fot. ZTM
fot
fot. ZTM
fot
fot. ZTM
fot. ZTM
fot. ZTM
fot
fot. ZTM
fot
fot. ZTM
fot
fot. ZTM

Maciej Czerski