Zamykają centrum informacyjne dla Ukraińców. Zostają porady telefoniczne

Warszawa

um.warszawaCentrum informacyjne

Wojewoda mazowiecki i prezydent miasta zdecydowali o zamknięciu stołecznego punktu informacyjnego dla obywateli Ukrainy przy Nowym Świecie 63. Do ich dyspozycji pozostaje infolinia. Wojewoda zapewnia jednak, że w każdym momencie punkt może być ponownie uruchomiony.

W ostatnich dniach na Ukrainie dochodziło do brutalnych starć, w których zginęło ponad sto osób, zmianę władzy i usunięcia Wiktora Janukowycza z funkcji prezydenta. Teraz chaos i niepokój panuje na Krymie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL.

Mimo to w stolicy zdecydowano zamknąć centrum informacyjne dla Ukraińców, w którym od 21 lutego udzielono 447 porad (w tym 228 konsultacji osobistych i 219 telefonicznych).

Od soboty Ukraińcy będą mogli uzyskać informację telefonicznie. Czy decyzja o zamknięciu nie jest przedwczesna?

"W każdej chwili możemy punkt ponownie uruchomić, nawet jutro. Nasi pracownicy mają dyżury przy telefonie, na miejscu zostało całe wyposażenie. Ale bez sensu było trzymać tam ludzi w weekend, kiedy przyszłoby ledwie parę dość przypadkowych osób - tak to wyglądało dziś..." - poinformował Jacek Kozłowski, wojewoda Mazowiecki.

Legalizacja pobytu

Jagoda Miszewska, dyrektor biura Wojewody Mazowieckiego tłumaczy, że 99 procent dotychczasowych interesantów to Ukraińcy, którzy w naszym kraju są od dłuższego czasu.

- Konsultacje w centrum dotyczyły przede wszystkim zasad przedłużania wizy, uzyskania zezwolenia na zamieszkanie po jej wygaśnięciu oraz innych możliwości legalizacji pobytu w Polsce – tłumaczy Miszewska.

Jak dodaje, służby są w gotowości, aby w każdej chwili pomóc Ukraińcom. – Jeżeli na nasze całodobowe numery telefonów zostanie skierowana prośba o nocleg czy leczenie dla obywatela Ukrainy, to może liczyć na szybkie i skuteczne wsparcie – podkreśla dyrektorka biura Wojewody.

Informacja telefonicznie

Od soboty, 1 marca Centrum przy ul. Nowy Świat 63 będzie nieczynne. Dla obywateli Ukrainy, którzy w dalszym ciągu potrzebują pomocy, informacje będą udzielane telefonicznie pod numerem bezpłatnej infolinii nr 987 oraz pod nr telefonu 519 047 300 (koszt według stawek operatora). Dodatkowo informację można otrzymać drogą elektroniczną korzystając ze skrzynki e-mail: ukraina@mazowieckie.pl.

Informacje między innymi o możliwości przedłużenia wizy, wymianie karty pobytu, wydaniu lub wymianie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca można uzyskać w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przy ul. Długiej 5.

Warszawa stworzyła centrum pomocy Ukrainie
TVN24

bf/ran