Zamów wejściówki na Warszawę Singera

Warszawa

materiały prasoweFestiwal rozpocznie się 24 sierpnia

Osoby zainteresowane udziałem w licznych imprezach m.in. teatralnych, filmowych i muzycznych przygotowanych w ramach Warszawa Singera, mogą już rezerwować bezpłatne wejściówki na wiele z tych wydarzeń. X edycja festiwalu będzie trwać od 24 sierpnia do 1 września.

Na większość wydarzeń organizowanych w ramach X Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera obowiązują bezpłatne wejściówki, które można już rezerwować pod numerami telefonów (22) 620 55 85 lub (22) 652 16 48. Bilety na część odpłatną można nabyć w kasie Teatru Żydowskiego.

Koncerty, spektakle, pokazy

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano liczne wydarzenia teatralne. Warszawę odwiedzą zespoły aktorskie m.in. z Rumunii, Argentyny i Izraela. Teatr Żydowski z Bukaresztu wystawi Yentl na kanwie prozy Isaaca Bashevisa Singera, a argentyńska artystka Candelaria Saenz Valiente wystawi performance Golem w reż. Anny Smolar. Zaprezentowana zostanie także sztuka na podstawie Szymona An-Skiego The Dybbuk Between Two Worlds w adaptacji Szmuela Shohata przygotowana dla Teatru Narodowego Habima z Izraela. Zaproszono również licznych artystów z Polski i twórców małych form teatralnych. Teatr NN z Lublina przyjedzie z monodramem Witolda Dąbrowskiego Zapomniane opowieści cadyków i rabinów. Adaptację powieści Dotknij wiatru, dotknij wody Amosa Oza wystawi Karolina Kirsz, a Paweł Paszta zaprezentuje Opowiadania nie tylko dla dzieci na podstawie opowiadań Singera. Zobaczymy również Josela Rakowera rozmowa z Bogiem Zvi Kolitza w interpretacji Sławomira Hollanda w wykonaniu Michała Górczyńskiego oraz spektakl poetycko-muzyczny Słoneczny mit zainspirowany życiem i twórczością Zuzanny Ginczanki.

My Żydzi, Polacy

Zaprezentowany zostanie także spektakl plenerowy Proces Teatru Formy z Wrocławia, monodram na podstawie tekstu Juliana Tuwima My, Żydzi Polscy w interpretacji Włodzimierza Pressa oraz spektakl muzyczny w wykonaniu Danuty Stankiewicz Warszawo ma z akompaniamentem zespołu klezmerskiego. Goście festiwalu zobaczą też Monogram M Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego, Żyda Wiecznego Tułacza Videoteatru Poza na kanwie opowiadania Aleksandra Wata oraz przedstawienie kabaretowe Grupy Obustronni Ludzie i Przyjaciele - Hava Nagila. Teatr Żydowski z Warszawy wystawi spektakl Między dniem a nocą. Dybuk w reżyserii dyrektora Teatru Żydowskiego Szymona Szurmieja. Z okazji 65-lecia pracy artystycznej Szurmiej przedstawi także sztukę Noc całego życia stanowiącą zapis wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. Zobaczymy również tegoroczne premiery teatru: Marienbad w reż. Macieja Wojtyszki i Kafka Tańczy Lecha Mackiewicza, który jest przyjacielem autora sztuki, australijskiego dramaturga Timothy Dalyego. Daly będzie gościem festiwalu i spotka się z polskimi widzami.

Od 24 08 do 01 09

Tegoroczny festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, odbędzie się między 24 sierpnia a 1 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji.

PAP/par