Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zamknięta dla aut, otwarta na kulturę. Ząbkowska znów zaprasza

Warszawa

Arek Drygas/um.warszawa.plTak było na lipcowych edycjach imprezy

Weekend to kolejna odsłona festiwalu kulturalnego na wyłączonym z ruchu fragmencie ul. Ząbkowskiej. "Otwarta Ząbkowska" zajęła odcinek od ul. Targowej do Brzeskiej. Spektakle, koncerty, wernisaże i warsztaty - to tylko część weekendowych atrakcji. Nie zabraknie też utrudnień i zmian w ruchu.

Zamknięta dla ruchu drogowego ul. Ząbkowska po raz kolejny jest deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy i spotkania. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 14. Teatr Powszechny we współpracy z Programem II Polskiego Radia przygotował specjalnie na tę okazję dwa słuchowiska, które zostaną zaprezentowane na Ząbkowskiej i transmitowane na żywo na antenie radia. W niedzielę o godz. 18 w przestrzeni otwartej ul. Ząbkowskiej 7-9 widzowie będą mogli zobaczyć pierwsze słuchowisko - „Implozję” w reż. Pawła Łysaka na podstawie tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Wśród propozycji teatralnych znajdzie się również spektakl prezentowany wcześniej w Teatrze – „Wietnam/Warszawa” w reż. Aleksandry Jakubczak (niedziela godzina 16). Będą też koncerty – wystąpi John87, Sidney Polak, zespoły Kapsel i Mięśnie oraz Bajzel. A oprócz tego organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy „(Od)tworzone”, jazzowe jam session, czytanie performatywne.

Zmiany w ruchu

Ruch drogowy pomiędzy ul. Targową a Brzeską został zamknięty o północy z piątku na sobotę. Ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do Targowej, a także Brzeską lub Markowską do Kijowskiej i Targowej.

Swoje trasy zmieniły autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; 156 w kierunku Metra Młociny z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską a następnie w Ząbkowską, w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170 oraz nocnych N16 i N66 w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, w drugą stronę dojadą Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Atrakcje przez całe wakacje i nie tylko

Festiwal „Otwarta Ząbkowska” wystartował w lipcu. Kolejne wydarzenia na ul. Ząbkowskiej odbędą się 5-6 września. Festiwal jest realizowany w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi, Dzielnicą Praga-Północ oraz Teatrem Powszechnym i Koneserem.

Są to wydarzenia angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria - wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni.

Ruszyła "Otwarta Ząbkowska"
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

jb/