Zamknęli skrót, alternatywy nie ma. Na Arbuzowej sypią się mandaty

Piątek na Arbuzowej pod znakiem błota i mandatów
Piątek na Arbuzowej pod znakiem błota i mandatów
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Piątek na Arbuzowej pod znakiem błota i mandatówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Popularny skrót na Arbuzowej, łączący Ursynów i Mokotów z Wilanowem, został zamknięty i nie ma widoków na jakąkolwiek alternatywę. - Wytyczenie innego wjazdu w al. Wilanowską wymaga czasu - tłumaczą urzędnicy i mówią, że na nowe wygodne połączenie trzeba poczekać... minimum dwa lata. Ale świadomość narastającego problemu mają co najmniej od kilku. Tymczasem w miejscu "dzikiego" skrótu pojawiła się policja.

Skrót przez prywatną działkę został zamknięty w sobotę, ponieważ deweloper rozpoczął budowę bloków. Część kierowców próbowała przebić się do al. Wilanowskiej przez gruntową część Arbuzowej, niekiedy z opłakanym skutkiem.

Sypią się mandaty

W piątek na miejscu pojawiła się policja. Posypały się mandaty. - Przejazd jest rozryty. Patrol policji, wlepia mandaty przejeżdżającym kierowcom - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl

Choć od kilku dni dzielnice zapewniają, że wnikliwie analizują sytuację i rozmawiają o niej między sobą, to efekt ich działań jest żaden.

- Sytuacja jest, jaka jest – rozkłada ręce Elwira Wiechecka, rzeczniczka urzędu dzielnicy Wilanów. Po więcej informacji odsyła do Mokotowa.

"To wymaga czasu"

W mokotowskim urzędzie słyszymy, że zamknięty skrót (dokładnie to skręt w lewo z Arbuzowej w stronę al. Wilanowskiej) to droga w całości położona na terenie prywatnym.

- Aby powstało ewentualne tymczasowe włączenie w al. Wilanowską trzeba będzie przygotować wiele wymaganych prawem dokumentów, a przede wszystkim uzyskać kluczowe zgody od inżyniera ruchu oraz ZDM, który zarządza al. Wilanowską. To wymaga czasu - mówi Jacek Dzierżanowski, rzecznik dzielnicy Mokotów.

Jak dodaje, deweloper nie zgodził się, aby przejazd prowadził przez teren budowy w czasie jej trwania. Dzielnica proponowała, aby tymczasowe połączenie wyłożyć betonowymi płytami. - Zabiegaliśmy o takie rozwiązanie, ale mimo wielu prób, nie otrzymaliśmy jasnej deklaracji - relacjonuje rzecznik. - Kontakt z inwestorem nie był łatwy. Mieliśmy już pewien gotowy projekt, ale nagle inwestor wycofał się z dyskusji - wyjaśnia.

Urzędnicy zapewniają, że o planowanym zablokowaniu drogi dowiedzieli się w tym samym momencie co mieszkańcy. - O zamknięciu skrótu dowiedzieliśmy się dopiero wtedy, gdy inwestor wywiesił tabliczki informacyjne - utrzymuje Dzierżanowski.

Ale dzielnica musiała wiedzieć o sprawie wcześniej, bo wydała pozwolenie budowlane na inwestycję. Wniosek nasuwa się sam - urzędnicy nie przewidzieli, że budowa wiąże się z koniecznością zamknięcia terenu.

Jest nadzieja na skrót

Co wobec bierności dzielnic zamierza zrobić ratusz?

– Będziemy wspierać dzielnice, aby postarały się by alternatywne połączenie dzielnic zostało zachowane, ponieważ wielu mieszkańców z tego korzysta – komentuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza i dodaje, że głównymi decydentami w tej sprawie są jednak dzielnice. Tak kółko odpowiedzialności się zamyka.

Jedyną pocieszającą informacją jest to, że po zakończeniu budowy bloków, popularny skrót powinien powrócić - tak przynajmniej wynika z projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Rzecznik zapewnia, że dokument jest aktualnie "procedowany", ale nie wiadomo, kiedy zacznie obowiązywać. Zapewnia jednak, że inwestor ma świadomość, że przejazd będzie musiał zostać przedłużony.

- W zatwierdzonym projekcie budowlanym, na działce inwestora ma docelowo powstać droga, która będzie łączyła ul. Arbuzową z al. Wilanowską. Będzie się ona znajdowała na przedłużeniu obecnie już istniejącej ulicy gminnej – Zdrowej - zapowiada rzecznik Mokotowa.

Czekają na Nowokabacką

Mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa od wielu lat czekają na połączenie między dzielnicami. Taka droga byłaby też idealnym rozwiązaniem dla dojeżdżających do stolicy z południa, m.in.: z Piaseczna, Konstancina-Jeziorny czy Józefosławia. Hanna Gronkiewicz-Waltz na przedwyborczej mapie obietnic zadeklarowała budowę trzech dróg, mających połączyć Wilanów z Ursynowem.

To Nowokabacka (od Relaksowej do Drewny), przedłużenie Ciszewskiego od Nowoursynowskiej do al. Wilanowskiej oraz przedłużenie Branickiego od al. Rzeczpospolitej do Płaskowickiej. Na tę pierwszą inwestycję ratusz zarezerwował w Wieloletniej Prognozie Finansowej już 50 mln złotych.

- Czekamy na budowę ulicy Nowokabackiej. Wiemy, że miasto ma na to pieniądze – mówi Wiechecka. Według zapowiedzi ratusza budowa Nowokabackiej powinna zakończyć się do 2017 roku, natomiast budowę przedłużenia Ciszewskiego zaplanowano dopiero na lata 2020-2023. Nie wiadomo kiedy ruszą pracę nad przedłużeniem Branickiego.

POW może pomoże

Sytuację może też poprawić budowa kolejnego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy, od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa. GDDKiA rozpoczęła postępowanie przetargowe na kolejny odcinek obwodnicy. W sierpniu, gdy ogłoszono rozpoczęcie przetargów, GDDKiA informowała, że inwestycja powinna być zrealizowana w latach 2016-2019. Dokończenie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy znalazło się także przedwyborczej mapie obietnic Hanny Gronkiewicz-Waltz na lata 2014-2020. Na razie GDDKiA nie wskazuje konkretnego terminu, w którym ruszą pracę nad kolejną częścią POW.

Przejazd "na dziko" zamkniętym skrótem na Arbuzowej:

Dziki przejazd przez Arbuzową
Dziki przejazd przez Arbuzowąwarszawa@tvn.pl

jb/b

Pozostałe wiadomości
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl