Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Zamknęli plac Wileński. Jak jechać?

Warszawa


To kolejne utrudnienia na Pradze związane z budową II linii metra. Sprawdź zmiany w komunikacji.

- Plac Wileński zamknięty - poinformował w niedzielę rano Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra. Co to oznacza?

JAK DO CENTRUM?

Autobusy kursujące ciągiem ul. Radzymińskiej zmieniają trasy lub ich kursy zostaną skrócone i skończą się po wschodniej stronie placu budowy (bliżej centrum handlowego).

Pasażerowie będą mogli przesiąść się do linii zastępczej po zachodniej stronie placu (bliżej mostu): Z12 - aby kontynuować podróż do Metra Ratusz Arsenał, a żeby dojechać do Dworca Centralnego - Z60.

Pasażerowie będą mogli przesiąść się także do tramwajów linii 23 i 26, które będą kursowały z większą częstotliwością. Przez most Śląsko-Dąbrowski będzie można dojechać do pl. Wileńskiego linią 190 (po wschodniej stronie pl. będzie kursować linia zastępcza Z90).

Można też objechać pl. Wileński zastępczą linią Z60, jednak podróż trasą objazdową, według przewidywań, będzie trwała znacznie dłużej niż podróż z wyżej wymienioną przesiadką.

TE LINIE ZMIENIĄ TRASY

Linia 527 przejedzie mostem Gdańskim, będzie miała przystanek przy stacji metra a kurs zakończy przy Arkadii. Z kolei 302 dojedziemy do placu Hallera.

Linia 517 (z Targówka) ominie pl. Wileński ul. Radzymińską, Ząbkowską, Targową i dalej będzie kontynuowała trasę Al. Zieleniecką i Mostem Poniatowskiego swoją normalną trasę.

Autobusy kursujące ciągiem ul. Radzymińskiej (m.in. linie 160, 512, 718, 738, 805) będą zaczynały i kończyły trasy po wschodniej stronie placu budowy. Z kolei 135 pojedzie z dworca Wileńskiego m.in. al. Solidarności, Szwedzką, 11 Listopada i Namysłowską.

Linie 166 i 338 dojadą do dworca Wschodniego. 170 będzie jeździło ul. Ratuszową, a 162 przez ul. Jagiellońską.

Utrudnienia w rejonie Dworca Wileńskiego
Ztm.waw.pl
Utrudnienia w rejonie Dworca Wileńskiego
Ztm.waw.pl

SPRAWDŹ TRASY NA STRONIE ZTM

Utrudnienia krócej

Według przedstawiciela konsorcjum budującego metro, Mustafy Tuncera, zamknięcie przejazdu przez pl. Wileński pozwoli wcześniej zakończyć prace naziemne, dzięki czemu o trzy miesiące wcześniej będzie możliwe przywrócenie normalnej organizacji ruchu przez most Śląsko-Dąbrowski i sam plac.

Nie oznacza to wcześniejszego zakończenia budowy centralnego odcinka II linii metra, ale prace na pl. Wileńskim odbywałyby się w sposób niekolidujący z ruchem.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że po ponownym otwarciu pl. Wileńskiego dla autobusów, być może zmieni się także częściowo organizacja ruchu na moście Śląsko-Dąbrowskim i np. w weekendy lub poza godzinami szczytu mogłyby przez przeprawę przejeżdżać także samochody. Zaznaczył jednak, że decyzja w tej sprawie dopiero zostanie podjęta.

Władze stolicy oceniają, że rozwiązanie, które pozwoli wcześniej przywrócić ruch na moście Śląsko-Dąbrowskim jest korzystne. Wojciechowicz zaznaczył, że w okresie wakacyjnym ruch jest mniejszy.

Centralny odcinek II linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Budowa tej inwestycji planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r. Pociągi podziemnej kolejki przejadą trasą w 2014 r.

Jak funkcjonuje komunikacja miejska?
ZTM

PAP/bf/par/ran//mz