Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Zamkną stacje metra, będą montować guzki

Warszawa

| Eurosportfot. Metro Warszawskie

Niewidomi długo czekali na ich montaż. Prace można wreszcie zaczynać, ale bez utrudnień dla pasażerów metra się nie obędzie. Instalacja specjalnych guzków rozpocznie się już pod koniec czerwca. A to oznacza, że poszczególne stacje I linii będą zamykane mniej więcej co tydzień. Część nawet na dwa dni.

Prace zaczną się już 28 czerwca na stacji Świętokrzyska. Tam guzki będą montowane nocą, a to oznacza, że przez dwa kolejne dni w godz. 23 - 4.00 metro nie będzie się zatrzymywało na tym przystanku.

Później prace przeniosą się na kolejne stacje.

Problemy na południu

Dziewięć z nich będzie nieczynnych tylko w godzinach nocnych, gorzej sytuacja wygląda na pozostałych przystankach. Na odcinku od Kabat do Politechniki, a także przy placu Bankowym podziemna kolejka nie będzie zatrzymywała się przez dwa dni.

- Stacje będą zamykany dla pasażerów, ale pociągi będą przez nie przejeżdżać - zaznacza Krzysztof Malawko, rzecznik metra.

Już 2 lipca nieczynne będą trzy stacje: Kabaty, Natolin i Imielin. – Wykorzystaliśmy to, że te stacje i tak byłyby zamknięte, bo będą tam prowadzone prace w związku z modernizacją systemu zarządzania ruchem – wyjaśnia Malawko.

SPRAWDŹ TERMINY ZAMKNIĘCIA STACJI

"Minimum uciążliwości"

Utrudnień wzdłuż I linii metra trzeba spodziewać się w lipcu i sierpniu. A nie da się ukryć, że to gorący pod względem komunikacyjnym okres w Warszawie.Do 24 lipca trwać będą uciążliwe prace na linii średnicowej, a 11 czerwca zamknięte dla ruchu zostaną ulice Prosta i Świętokrzyska.

Czy nie dało się zainstalować guzków wcześniej, tak jak apelowali o to niewidomi? - Przetarg na montaż oznakowania dotykowego rozpisaliśmy w najkrótszym możliwym terminie. W związku z rozporządzeniem ministra infrastruktury, wykonujemy to, co się stało krajową normą prawną – zaznacza Malawko. - W dyskusji z wykonawcą prac przyjęliśmy wersję harmonogramu, który do minimum ogranicza uciążliwości - zapewnia.Zdaniem rzecznika utrudnienia związane z montażem guzków nie sumują się z budową metra i remontem linii średnicowej. ran/mz