Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Zamkną Radiowo do 2019 roku. MPO: to nasz priorytet

TVN Warszawa

PAP/ Tomasz GzellKompostownia na Radiowie

Do 2019 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania planuje rozbudować zakład na Targówku. Odnowiona spalarnia ma raz na zawsze zakończyć "śmierdzący problem" kompostowni na Radiowie.

We wtorek na konferencji przedstawiciele zarządu MPO poinformowali o swoich planach strategicznych na lata 2016-2019. Za kluczowy cel spółka stawia sobie rozbudowę i modernizację spalarni na Targówku.

"To pozwoli na ostateczną likwidację instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania na Radiowie" – czytamy w komunikacie prasowym.

Duży nacisk położymy na odzysk surowcowy i energetyczny oraz ochronę środowiska naturalnego – zapowiada Krzysztof Bałanda, prezes zarządu MPO.

Kolejne obietnice MPO

To nie pierwsza deklaracja, w której MPO obiecuje zamknięcie Radiowa w tym roku. Prezes spółki mówił o tym również na konferencji we wrześniu. Taką samą datę podawała też prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– To jest takie wysypisko, które jest od 50 lat. Były okazje, żeby je stopniowo wygaszać. Jak ja przyszłam to ono nie było w ogóle wygaszane. To myśmy powiedzieli, że będziemy stopniowo je zmniejszać. Realna data zamknięcia to koniec 2016 roku – mówiła.

Śmierdzący problem

Radiowo to wysypisko i kompostowania, znajdujące się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gminy Stare Babice. Okoliczni mieszkańcy od lat uskarżają się na uciążliwości zapachowe. Wielokrotnie organizowali protesty i pisali petycje. Sprawę zgłosili też do prokuratury.

Zdaniem mieszkańców, to nie wysypisko stanowi główną przyczynę smrodu. Większym problemem jest jednak kompostownia oraz zakład przetwarzania odpadów.

- MPO zainwestowało ok. 2 mln zł w instalacje ograniczające uciążliwe zapachy pochodzące z zakładu przetwarzania śmieci w Radiowie - przekonywał prezes MPO.

Odnowiona spalarnia na Targówku ma przetwarzać ponad 300 tys. ton śmieci rocznie (obecnie jest to 40 tys. ton.). Inwestycja będzie gotowa między 2018 a 2019 rokiem.

Prezes MPO o sprawie Radiowa
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

kw/b