Zamienią Szopena na Chopina

Warszawa

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plUrzędnicy porządkują nazwy

Już w przyszłym tygodniu śródmiejscy radni zmienią nazwy prawie 40 ulic i placów. Zmiany nie będą duże, głównie są związane z porządkowaniem nazewniczego bałaganu.

Ulica Antoniego Corazziego zmieni się na Antonia Corazziego, Szopena na Chopina, skwer Willy Brandta na Willy'ego Brandta, a ulica Boya na Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W sumie 39 lokalizacji ma otrzymać nowe nazwy. Urzędnicy chcą też uporządkować skrócone nazwy dla tych ulic.

Ujednolicenie nazw

Po co zmiany? Wiele nazw funkcjonuje w miejskich dokumentach w różnych formach, tymczasem ujednolicenie jest konieczne ze względu na obowiązek stworzenia słowników nazw dla potrzeb systemów teleinformatycznych.

300 ulic i placów

Porządkowanie nazw rozpoczęło się już w maju. Pierwszą z uchwał nazwy nadano m.in. ul. Mordechaja Anielewicza, ul. Krzywopobocznej, ul. Międzyparkowej, ul. Nowy Zjazd, ul. Mysiej i ul. Parkingowej.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, w dostępnej dokumentacji archiwalnej nie odnaleziono aktów prawa miejscowego, którymi nazwy te zostały nadane. Nie znaleziono także informacji o uchwaleniu takich aktów. W sumie komisja nazewnictwa chce zmienić w tym roku nazwy blisko 300 ulic i placów.

mjc/b